Wojskowa Odznaka Sprawności Fizycznej

Wojskowa Odznaka Sprawności Fizycznej

Autor zdjęcia: Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych

Wojskowa Odznaka Sprawności Fizycznej

Wojskowa Odznaka Sprawności Fizycznej, zwana dalej „WOSF”, ma na celu propagowanie sprawności fizycznej wśród żołnierzy, utrzymanie najwyższego w najdłuższym okresie poziomu sprawności fizycznej, promowanie zdrowego stylu życia i uhonorowanie najsprawniejszych żołnierzy. O WOSF mogą ubiegać się żołnierze zawodowi, którzy w danym roku kalendarzowym otrzymali ocenę pozytywną z testu sprawności, kandydaci na żołnierzy zawodowych oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Odznana wykonana jest w formie niewielkiego metalowego znaczka z napisem WOSF, który przedstawia białoczerwony kontur bieżni sportowej i trzy strzały symbolizujące sprawność fizyczną.
 
None

Prawo do posiadania i noszenia odznaki potwierdza legitymacja WOSF, wydawana posiadaczowi razem z odznaką. Odznakę uhonorowany nią żołnierz nosi na prawej kieszeni munduru, zgodnie z obowiązującymi przepisami mundurowymi. W 2019 roku egzaminy uprawniające do uzyskania WOSF organizowane są w ciągu jednego dnia w okresie od 1 października do końca roku kalendarzowego.

Egzamin na odznakę obejmie cztery konkurencje sprawdzające wytrzymałość, umiejętność pływania, siłę oraz szybkość i zwinność. Trzeba zaliczyć bieg na 3 km, pływanie stylem dowolnym na dystansie 50 m, podciąganie na drążku wysokim lub pompki oraz do wyboru bieg wahadłowy 10x10 lub bieg zygzakiem „po kopercie”. Tak jak w przypadku podstawowych konkurencji rocznego sprawdzianu sprawności fiycznej również tutaj normy czasowe i liczby powtórzeń uzależnione są od wieku.

None
None
None
None