Wojska Obrony Terytorialnej
Zawsze gOTowi

Wojska Obrony Terytorialnej

W gotowości do obrony lokalnych społeczności
Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w czasie wojny będą wsparciem wojsk  operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią – siłą wiodącą.

"Wspaniała Dwunastka"

Sekcja lekkiej piechoty zwana „Wspaniałą Dwunastką” jest podstawowym elementem bojowym  Wojsk  Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu Terytorialsów, z których każdy specjalizuje się określonymi kompetencjami czyniąc sekcję kompleksową. „Wspaniała Dwunastka” jest strukturą optymalną  z punktu widzenia ciągłości procesu szkolenia, jest w niej bowiem miejsce na bardzo doświadczonych żołnierzy w swojej specjalności, jak i na tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Sekcje łącza się w plutony, te zaś wchodzą w skład kompanii.
  • Dowódca sekcji
    01
    Dowódca sekcji

    Dowodzi sekcją. Odpowiada za wyszkolenie i kształtowanie ducha wśród podległych żołnierzy. Planuje oraz skutecznie kieruje działaniami bojowymi i ratowniczymi. Na jego wiedzy, doświadczeniu i zdolnościach przywódczych opiera się sprawne działanie sekcji

  • Zastępca dowódcy sekcji
    02
    Zastępca dowódcy sekcji
    Wspiera dowódcę podczas planowania i kierowania działaniami bojowymi i ratowniczymi. Jest autorytetem w dziedzinie wyszkolenia taktycznego i strzeleckiego. Koordynuje użycie wsparcia powietrznego. 
  • Starszy Radiotelefonista
    03
    Starszy Radiotelefonista
    Odpowiada za utrzymanie łączności wewnątrz sekcji, z przełożonym oraz z elementami wsparcia podczas działań bojowych. Do jego obowiązków należy między innymi ustalenie relacji łączności z formacjami biorącymi udział w akcjach ratowniczych. Odpowiada także za wyszkolenie „Wspaniałej Dwunastki” w zakresie użytkowania sprzętu teleinformatycznego.
  • Radiotelefonista
    04
    Radiotelefonista
    Jest odpowiedzialny za utrzymanie łączności podczas działań bojowych oraz udziału sekcji w akcjach ratowniczych. Utrzymuje w sprawności technicznej i przygotowuje do działania sprzęt teleinformatyczny i urządzenia elektroniczne będące na wyposażeniu sekcji. 
     
  • Starszy ratownik
    05
    Starszy ratownik
    W walce ratuje życie lub zdrowie członków sekcji, a często także innych rannych. W sytuacjach kryzysowych udziela pomocy medycznej poszkodowanym oraz wspiera działania cywilnego personelu medycznego. Dba o podwyższanie kwalifikacji i umiejętności medycznych „Wspaniałej Dwunastki”.
  • Ratownik
    06
    Ratownik
    Podobnie jak jego starszym kolegą ratuje życie lub zdrowie członków sekcji podczas działań bojowych. W sytuacjach kryzysowych udziela pomocy medycznej poszkodowanym oraz wspiera działania cywilnego personelu medycznego. Odpowiada za sprawność sprzętu medycznego sekcji i stan wyposażenia indywidualnego.
  • Celowniczy
    07
    Celowniczy
    Obsługując karabin maszynowy, decyduje o sile ognia sekcji. Bardzo często od niego zależy powodzenie misji. Jest autorytetem dla innych członków sekcji w zakresie wykorzystania uzbrojenia i amunicji. Jest znawcą budowy i działania broni będącej na wyposażeniu sekcji.
  • Strzelec
    08
    Strzelec
    Wspiera celowniczego podczas działań bojowych. Jest odpowiedzialny za wykrywanie i wskazywanie celów oraz korygowanie ognia karabinu maszynowego. Potrafi usuwać usterki i wykonuje podstawowe naprawy broni strzeleckiej będącej na wyposażeniu sekcji.
  • Starszy strzelec wyborowy
    09
    Starszy strzelec wyborowy
    To „oczy i uszy” zespołu. Prowadzi działania rozpoznawcze i odpowiada za ubezpieczenie sekcji. Jest mistrzem maskowania i kamuflażu. Potrafi ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Współdziała z artylerią w zakresie naprowadzania ognia i oceny skutków jej użycia.
  • Strzelec wyborowy
    10
    Strzelec wyborowy
    Wspiera prowadzenie działań rozpoznawczych. W parze ze starszym strzelcem wyborowym ubezpieczają działanie sekcji. Zna doskonale teren, pełni rolę nawigatora. Utrzymuje w sprawności technicznej urządzenia i przyrządy optyczne i elektrooptyczne sekcji.
  • Starszy saper
    11
    Starszy saper
    Podczas działań bojowych odpowiada za profesjonalne przygotowanie infrastruktury lokalnej do obrony. Jest również pięścią sekcji. Obsługując granatnik przeciwpancerny potrafi skutecznie neutralizować pojazdy opancerzone przeciwnika lub umocnienia osłabiając jego potencjał i wolę walki. W czasie pokoju współpracuje z formacjami ratowniczymi. Uczestniczy w akcjach usuwania skutków katastrof naturalnych i cywilizacyjnych wykorzystując specjalistyczny sprzęt ratowniczy.
  • Saper
    12
    Saper
    Współdziała ze starszym saperem podczas prowadzenia działań bojowych i ratowniczych. Wspiera go w obsłudze granatnika przeciwpancernego. Jest ekspertem w dziedzinie wykorzystania materiałów wybuchowych i przygotowania zapór inżynieryjnych. Odpowiada za sprawdzenie oraz przygotowanie sprzętu inżynieryjno-saperskiego i ratowniczego. Posiada wiedzę z zakresu znajomości infrastruktury krytycznej i drogowo-mostowej.