CSIRT Summit 2022 – podsumowanie

1 zdjęcie w galerii
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni wspólnie z United States European Command (USEUCOM) zorganizowało szczyt „CSIRT Summit 2022”, który odbył się w dniach 14-15 czerwca 2022 r., w Legionowie.
„CSIRT Summit 2022”, czyli spotkanie wojskowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego, polega na dzieleniu się informacjami dotyczącymi incydentów cybernetycznych w formacie studium przypadku. Podstawowym jest budowanie wspólnej świadomości na temat taktyk, technik i procedur przeciwnika w cyberprzestrzeni. Wydarzenie było kontynuacją ubiegłorocznych warsztatów CSIRT Case Study Workshop, które były częścią „Warsaw Cyber Summit 2021”.

Uczestnikami szczytu CSIRT Summit 2022 byli przedstawiciele dziewięciu krajów NATO.

Pierwszego dnia przedsięwzięcia uczestników powitali: gen. bryg. Karol Molenda (Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni) oraz gen. bryg. Chad RADUEGE (USEUCOM – Dyrektor C4/Cyber), którzy wygłosili swoje przemówienia powitalne. Następnie odbyły się briefingi organizatorów (US i POL) oraz zaproszonych krajów.

Szczyt CSIRT Summit 2022 był wydarzeniem niejawnym. Wszyscy uczestnicy przedstawili prezentacje dotyczące ostatniego z obsługiwanych incydentów, które obejmowały pełny cykl życia oraz formy odpowiedzi na incydent.

Formuła „studium przypadku” jest doskonałym przykładem wymiany informacji i najlepszych praktyk – kamieniem milowym w rozwoju współpracy międzynarodowej. Doświadczenia zebrane przez zespoły CSIRT, którymi podzielili się podczas szczytu, znacznie podniosły poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

CSIRT Summit było już drugim tego typu spotkaniem, które będzie odbywać się cyklicznie, organizacja następnego planowana jest za rok.