Do tej pory odbyły się cztery edycje Invictus Games – w Wielkiej Brytanii (2014 r.), w Stanach Zjednoczonych Ameryki (2016 r.), w Kanadzie (2017 r.) oraz w Australii (2018 r.). Z roku na rok rośnie zarówno ilość biorących w nich weteranów jak też krajów, które wystawiają swoje reprezentacje. W ostatniej edycji IG w Sydney swoich przedstawicieli wystawiła także Polska.
Przedsięwzięcie nazywane „Igrzyskami Weteranów” ma w 2020 roku zgromadzić rekordową liczbę ponad 500 uczestników z 19 krajów. Będą oni ze sobą rywalizować w następujących dyscyplinach sportowych: lekkoatletyce, łucznictwie, kolarstwie, wioślarstwie wewnętrznym, prowadzeniu samochodu, siatkówce na siedząco, pływaniu, trójboju siłowym, koszykówce na wózkach oraz rugby na wózkach. Większość konkurencji odbędzie się w malowniczym Zuiderpark w południowej części Hagi, które na czas zawodów przemianowany zostanie na Invictus Games Park.

NOWE USTALENIA ODNOŚNIE INVICTUS GAMES THE HAGUE

Zgodnie z harmonogramem obecna edycja Invictus Games The Hague miała się odbywać w terminie 29 maja – 6 czerwca 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy przenieśli imprezę na przełom maja i czerwca 2021 roku. Jednak utrzymująca się sytuacja pandemiczna, w tym pojawienie się nowego szczepu wirusa sprawiły, że organizatorzy zdecydowali się na kolejne przełożenie terminu. Fundacja Invictus Games poinformowała, że zawody Invictus Games The Hague odbędą się w dniach 16 – 22 kwietnia 2022 roku. Mamy nadzieję, że w nowym terminie sytuacja będzie na tyle dobra, że możliwe będzie rozegranie zawodów.

 

Skład Polskiej Reprezentacji Sportowej pozostaje bez zmian. Obecnie zawodnicy prowadzą treningi indywidualne w macierzystych Jednostkach Wojskowych i miejscach zamieszkania. Planowane jest rozpoczęcie treningi Reprezentacji na przełomie października i listopada.

W trakcie Invictus Games tak samo ważna jak walka o medle, zarówno te w konkurencjach drużynowych, jak i indywidualnych, jest także atmosfera braterstwa i przełamywania swoich ograniczeń. Jest to także swoista terapia dla weteranów, którzy mają za sobą wiele dramatycznych przerzyć, których doświadczyli podczas służby. Mimo ran i ograniczeń swoją postawą podczas Invictus Games ich uczestnicy udowadniają, żę granice ich wytrzymałości nie są definiowane przez rany czy kontuzje które odnieśli, ale sięgają o wiele dalej. Jak podkreślją zawodnicy biorąy udział w IG duch towaryszący tym zawodom, to coś czego trudno szukać w "zwykłych" rywalizacji sportowej. Pozawala rannemym żołnierzom, którzy niejako z zasady przywiązani są do sprawności fizycznej, odzyskać wiarę w siebie i choć na chwilę poczuć się "niezwyciężonym.

 Mimo, że w Sydney Polska Reprzentacja Weteranów nie zodbyła żadnych medali wierzymy, że w 2020 roku w Hadze polscy weterani wrócą z tarczą i wieloma medalami. Bądźcie z nami i wsierajcie naszych "niezwyciężonych" w ich treningach oraz podczas walki na sportowej arenie. Przygotowania do IG 2020 można obserwować na stronach internetowych: www.invictusgames2020.nl lub www.invictusgamesfoundation.org/games/the-hague-2020 oraz na oficjalnym profilu FB naszej Reprezentacji Weteranów: https://www.facebook.com/TeamInvictusPoland/
 
W związku z sytuacją pandemiczną i wnikających z tego ograniczeniami organizatorzy Invictus Games zachęcają wszystkich uczestników nadchodzącej imprezy do podjęcia wyzwania i przejścia, przebiegnięcia lub przejechania dystansu 3 kilometrów.  Nie liczy się czas ale sama chęć zmierzenia się i współzawodnictwa w imię idei sportu. Osoby, które podejmą wyzwanie będą mogły zapoznać się ze swoimi wynikami na dedykowanej stronie internetowej - https://data.opentrack.run/en-gb/x/2020/GBR/igf-3k/.
Zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu proszone są o wysłanie zgłoszeń na adres: wis@invictusgames.org.
 
Poniżej prezentujemy wyniki z sierpniowego wyścigu na dystansie 5 km.
Przygotowanie sportowe zawodników, oprócz indywidualnego treningu, zostanie operte o zgrupowania krajowe. Planowanych jest około siedmiu zgrupowań, poprzedzające Invictus Games 2020 w oparciu o Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo - Kondycyjny Mrągowo. W pozostałych terminach weterani będą trenowali samodzielnie pod nadzorem trenerów w miejscach zamieszkania oraz w ramach np. w-f dla kadry (w tym zakresie dotyczy to weteranów służących lub pracujących w Ministerstwie Obrony Narodowej).

Zgrupowania w Polsce stanowią istotny etap przygotowań do udziału w Invictus Games. Wspólny trening pod okiem profesjonalnych trenerów nie tylko podnosi umiejętności sportowe, ale także pozwala na zintegrowanie się z pozostałą cześcią reprezntacji. Jest to bardzo istotne ponieważ na co dzień wybrani weterani żyją, służa czy też pracują w odległych od siebie regionach kraju. Grupowe treningi pozwalają także budować tak ważnego w sporcie ducha drużyny.

Ostatecznie jednak każdy z zawodników biorących udział w Invictus Games musi indywidualnie zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami i słabościami. Tym razem nasi weterani będą toczyć walkę nie na polu bitwy do czego szkolili się w czasie służby, lecz z innymi zawodnikami i swoją psychiką. To oraz ciężki wielomiesięczny trening może zaowocować w postaci tak upragnionych medali, na które z niecierpliwością czekają także polscy kibice.
W tym roku po raz drugi w tych zawodach wezmą udział Polacy. Do Hagi uda się 20 osobowa Polska Reprezentacja Weteranów, której będą towarzyszyć członkowie ich rodzin oraz przyjaciele. Oprócz kadry i sztabu szkoleniowego są oni integralną częścią IG oraz stanowić będą nieocenione wsparcie dla naszych reprezentantów.

Skład zasadniczy w trakcie przygotowań krajowych, uzupełni 3 weteranów rezerwowych. Strategicznym sponsorem naszej reprezentacji będzie, podobnie jak w roku ubiegłym, Polska Grupa Zbrojeniowa.