Invictus Games to inicjatywa, której pomysłodawcą i patronem jest Książe Sussex - Harry. Invictus Games to nie tylko zawody sportowe, w których biorą udział żołnierze i weterani poszkodowani. To przede wszystkim społeczność międzynarodowa, która wspiera się nawzajem w procesie dochodzenia do zdrowia, dzieli się swoimi doświadczeniami i siłą „invictus” – niezwyciężonych.

 

Dotychczas odbyło się pięć edycji Invictus Games – w Londynie (2014 r.), w Orlando (2016 r.), w Toronto (2017 r.), w Sydney (2018 r.) oraz w Hadze (2022 r.). Z roku na rok rośnie zarówno liczba startujących w zawodach weteranów, jak też krajów, które wystawiają swoje reprezentacje.

 

Drużyna Team Invictus Poland po raz drugi wzięła udział w zawodach Invictus Games. Nasi weterani dołączyli do grona uczestników zawodów podczas zmagań w Sydney. Wówczas kilkukrotnie zajmowali czwarte miejsca, nieznacznie tylko przegrywając walkę o medale. Z Hagi członkowie polskiej reprezentacji powrócili z imponującą kolekcją medali oraz dobrych lokat.

 

Z krążkiem na piersi do kraju powrócili:

·                 drużyna w składzie: Przemysław Kowalski, Dariusz Cegiełka, Karol Szewczyk, Tomasz Rożniatowski, Leszek Stępień, Waldemar Skoneczny, Krzysztof Goździk, Rafał Lis, Jacek Prokop wywalczyła złoty medal w siatkówce na siedząco,

·                 Dariusz Cegiełka wywalczył srebrny medal w rzucie dyskiem,

·                 drużyna w składzie: Rafał Lis, Krzysztof Goździk, Waldemar Skoneczny wystrzelała srebrny medal w łucznictwie (rozgrywki drużynowe „novice”),

·                 Rafał Rutkowski wywalczył brązowy medal w biegu na 1500 m,

·                 Andrzej Skrajny wywalczył brązowy medal w łucznictwie (indywidualnie),

·                 Rafał Konopka wywalczył brązowy medal w pływaniu w stylu grzbietowym na 50 m,

·                 Rafał Rutkowski wywalczył brązowy medal w pływaniu w stylu klasycznym na 50 m,

·                 Przemysław Kowalski wywalczył brązowy medal w wioślarstwie halowym w sprincie na 1 minutę.

 

W Hadze dwudziestoosobowej reprezentacji weteranów towarzyszyli członkowie ich rodzin oraz przyjaciele, którzy byli dla startujących nieocenionym wsparciem.

 

Udział w zawodach Invictus Games możliwy jest dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Nad przygotowaniami czuwa Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

INVICTUS GAMES – DÜSSELDORF

 

Podczas ceremonii zakończenia ostatnich igrzysk Invictus Games The Hague, książę Harry zapowiedział następną edycją zawodów Invictus Games w Dusseldorfie, która odbędzie się w terminie 9 – 16 września 2023 roku. 

 

 

W trakcie Invictus Games tak samo ważna jak walka o medale, w dyscyplinach drużynowych i indywidualnych, jest atmosfera braterstwa i przełamywania swoich ograniczeń. Jest to swoista terapia dla weteranów, którzy mają za sobą wiele dramatycznych przeżyć, których doświadczyli podczas służby. Mimo ran i ograniczeń swoją postawą, uczestnicy Invictus Games udowadniają, że granice ich wytrzymałości nie są definiowane przez rany czy kontuzje, które odnieśli, ale sięgają o wiele dalej. Jak podkreślają, biorą udział w IG ponieważ atmosfera towarzysząca tym zawodom, to coś czego trudno szukać w "zwykłych" rywalizacjach sportowych. Pozwala to rannym żołnierzom, którzy przywiązani są do sprawności fizycznej, odzyskać wiarę w siebie i choć na chwilę poczuć się "niezwyciężonym”.

 

Przygotowania sportowe zawodników, oprócz indywidualnego treningu, oparte są o zgrupowania krajowe, które odbywają się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo - Kondycyjnym w Mrągowie oraz w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, jednostce Wojsk Obrony Terytorialnych w Zegrzu. Wspólny trening pod okiem profesjonalnych trenerów nie tylko podnosi umiejętności sportowe, ale także pozwala na zintegrowanie się reprezentacji. Jest to bardzo istotne ponieważ na co dzień zawodnicy żyją, służą czy też pracują w odległych od siebie częściach kraju. Grupowe treningi pozwalają także budować niezwykle ważnego w sporcie ducha drużyny. Ostatecznie jednak każdy z zawodników biorących udział w Invictus Games musi indywidualnie zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami i słabościami. Ciężki wielomiesięczny trening może zaowocować w postaci upragnionych medali, na które z niecierpliwością czekają także polscy kibice. Tym razem nasi weterani będą toczyć walkę nie na polu bitwy do czego szkolili się w czasie służby, lecz z innymi zawodnikami i swoją psychiką.

Już wkrótce odbędzie się kolejny nabór żołnierzy i weteranów poszkodowanych chcących dołączyć do reprezentacji Team Invictus Poland, która będzie przygotowywać się do startów w Dusseldorfie.

Przygotowania do zawodów oraz starty zawodników Team Invictus Poland można śledzić na profilu facebookowym @TeamInvictusPoland, a także @CentrumWeterana.

 

Więcej o Invictus Games i społeczności We Are Invictus (platforma wymiany doświadczeń skierowana do żołnierzy i weteranów poszkodowanych – nie tylko uczestników zawodów Invictus Games) znajduje się na stronie https://invictusgamesfoundation.org/