TEAM INVICTUS - POLAND

Ministerstwo Obrony Narodowej już po raz drugi skieruje w roku 2020 Polską Reprezentację Weteranów do udziału w kolejnej edycji zawodów Invictus Games, które odbędą się w holenderskiej Hadze w dniach 9-16 maja. Głównym organizatorem przygotowań oraz wyjazdu jest Sztab Generalny Wojska Polskiego, który koordynuje przedsięwzięcie za pomocą Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz innych podległych instytucji. Ważnym ogniwem wsparcia jest także Dowództwo Garnizonu Warszawa.

   Te cykliczne zawody sportowe, o charakterze międzynarodowym, adresowane są do weteranów poszkodowanych, żołnierzy i byłych żołnierzy, których schorzenia wynikają z wykonywania obowiązków służbowych. Pomysłodawcą Invictus Games jest członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, który powołał w tym celu specjalną fundację pełniącą rolę organizatora. Będąc weteranem misji w Afganistanie, zainspirowany amerykańskim turniejem dla weteranów poszkodowanych Warrior Games, postanowił zorganizować podobne przedsięwzięcie. Miało ono integrować i pomagać rannym żołnierzom w powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jest to jedno z głównych założeń Invictus Games. W czasie ich trwania nie są bowiem najważniejsze wyniki ale sam udział w zawodach. Weterani biorący udział w Invictus Games w duchu sportowej rywalizacji mierzą się z kolegami, ale także ze swoimi słabościami.
Do tej pory odbyły się cztery edycje Invictus Games – w Wielkiej Brytanii (2014 r.), w Stanach Zjednoczonych Ameryki (2016 r.), w Kanadzie (2017 r.) oraz w Australii (2018 r.). Z roku na rok rośnie zarówno ilość biorących w nich weteranów jak też krajów, które wystawiają swoje reprezentacje. W ostatniej edycji IG w Sydney swoich przedstawicieli wystawiła także Polska.

Przedsięwzięcie nazywane „Igrzyskami Weteranów” ma w 2020 roku zgromadzić rekordową liczbę ponad 500 uczestników z 19 krajów. Będą oni ze sobą rywalizować w następujących dyscyplinach sportowych: lekkoatletyce, łucznictwie, kolarstwie, wioślarstwie wewnętrznym, prowadzeniu samochodu, siatkówce na siedząco, pływaniu, trójboju siłowym, koszykówce na wózkach oraz rugby na wózkach. Większość konkurencji odbędzie się w malowniczym Zuiderpark w południowej części Hagi, które na czas zawodów przemianowany zostanie na Invictus Games Park.
W tym roku po raz drugi w tych zawodach wezmą udział Polacy. Do Hagi uda się 20 osobowa Polska Reprezentacja Weteranów, której będą towarzyszyć członkowie ich rodzin oraz przyjaciele. Oprócz kadry i sztabu szkoleniowego są oni integralną częścią IG oraz stanowić będą nieocenione wsparcie dla naszych reprezentantów.

Skład zasadniczy w trakcie przygotowań krajowych, uzupełni 3 weteranów rezerwowych. Strategicznym sponsorem naszej reprezentacji będzie, podobnie jak w roku ubiegłym, Polska Grupa Zbrojeniowa.
 
Przygotowanie sportowe zawodników, oprócz indywidualnego treningu, zostanie operte o zgrupowania krajowe. Planowanych jest około siedmiu zgrupowań, poprzedzające Invictus Games 2020 w oparciu o Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo - Kondycyjny Mrągowo. W pozostałych terminach weterani będą trenowali samodzielnie pod nadzorem trenerów w miejscach zamieszkania oraz w ramach np. w-f dla kadry (w tym zakresie dotyczy to weteranów służących lub pracujących w Ministerstwie Obrony Narodowej).

Zgrupowania w Polsce stanowią istotny etap przygotowań do udziału w Invictus Games. Wspólny trening pod okiem profesjonalnych trenerów nie tylko podnosi umiejętności sportowe, ale także pozwala na zintegrowanie się z pozostałą cześcią reprezntacji. Jest to bardzo istotne ponieważ na co dzień wybrani weterani żyją, służa czy też pracują w odległych od siebie regionach kraju. Grupowe treningi pozwalają także budować tak ważnego w sporcie ducha drużyny.

Ostatecznie jednak każdy z zawodników biorących udział w Invictus Games musi indywidualnie zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami i słabościami. Tym razem nasi weterani będą toczyć walkę nie na polu bitwy do czego szkolili się w czasie służby, lecz z innymi zawodnikami i swoją psychiką. To oraz ciężki wielomiesięczny trening może zaowocować w postaci tak upragnionych medali, na które z niecierpliwością czekają także polscy kibice.
W trakcie Invictus Games tak samo ważna jak walka o medle, zarówno te w konkurencjach drużynowych, jak i indywidualnych, jest także atmosfera braterstwa i przełamywania swoich ograniczeń. Jest to także swoista terapia dla weteranów, którzy mają za sobą wiele dramatycznych przerzyć, których doświadczyli podczas służby. Mimo ran i ograniczeń swoją postawą podczas Invictus Games ich uczestnicy udowadniają, żę granice ich wytrzymałości nie są definiowane przez rany czy kontuzje które odnieśli, ale sięgają o wiele dalej. Jak podkreślją zawodnicy biorąy udział w IG duch towaryszący tym zawodom, to coś czego trudno szukać w "zwykłych" rywalizacji sportowej. Pozawala rannemym żołnierzom, którzy niejako z zasady przywiązani są do sprawności fizycznej, odzyskać wiarę w siebie i choć na chwilę poczuć się "niezwyciężonym.

 Mimo, że w Sydney Polska Reprzentacja Weteranów nie zodbyła żadnych medali wierzymy, że w 2020 roku w Hadze polscy weterani wrócą z tarczą i wieloma medalami. Bądźcie z nami i wsierajcie naszych "niezwyciężonych" w ich treningach oraz podczas walki na sportowej arenie. Przygotowania do IG 2020 można obserwować na stronach internetowych: www.invictusgames2020.nl lub www.invictusgamesfoundation.org/games/the-hague-2020 oraz na oficjalnym profilu FB naszej Reprezentacji Weteranów: https://www.facebook.com/TeamInvictusPoland/
 
W związku z sytuacją pandemiczną i wnikających z tego ograniczeniami organizatorzy Invictus Games zachęcają wszystkich uczestników nadchodzącej imprezy do podjęcia wyzwania i przejścia, przebiegnięcia lub przejechania dystansu 3 kilometrów.  Nie liczy się czas ale sama chęć zmierzenia się i współzawodnictwa w imię idei sportu. Osoby, które podejmą wyzwanie będą mogły zapoznać się ze swoimi wynikami na dedykowanej stronie internetowej - https://data.opentrack.run/en-gb/x/2020/GBR/igf-3k/.
Zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu proszone są o wysłanie zgłoszeń na adres: wis@invictusgames.org.
 
Poniżej prezentujemy wyniki z sierpniowego wyścigu na dystansie 5 km.