KONTYNNUJEMY AKCJĘ „PAMIĘĆ ORDERU”

10 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: CW
Kolejny grób kawalera Orderu Krzyża Wojskowego został odznaczony insygniami Orderu Krzyża Wojskowego.
Dnia 29 kwietnia w Górznie odbyła się uroczystość realizowana w ramach projektu „Pamięć Orderu”. Insygniami Orderu Krzyża Wojskowego oznakowany został grób poległego w Afganistanie w 2008 roku śp. kpr. Pawła Szweda.

W uroczystościach oprócz przedstawicieli Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz żołnierzy z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z st. chor. sztab. Dariuszem Kurzydła na czele, w którym służył poległy, brali udział członkowie rodziny kawalera - mama Hanna, bracia Daniel i Łukasz z żoną oraz ciocia kaprala Szweda, Ewa.

W uroczystości wzięli udział również: gen. dywizji Andrzej Reudowicz, Kanclerz Orderu Krzyża Wojskowego,  mjr. Norbert Dźwigulski, zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak oraz przedstawiciele lokalnej prasy. Modlitwę za poległego odmówił ks. ppor. Tomasz Cabaj.

Całość zakończyło kameralne spotkanie z rodziną śp. kaprala Pawła Szweda i przedstawicielami lokalnych władz.

 
Kpr. Paweł Szwed urodził się w 1981 r. W 2002 r. rozpoczął służbę wojskową w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Następnie służył na stanowisku radiotelefonisty w 2. Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu. W 2008 r. rozpoczął służbę w ramach III zmiany PKW w Afganistanie. Poległ 20 sierpnia 2008 r. w czasie wykonywania zadania bojowego w wyniku eksplozji materiału wybuchowego. Śp. Paweł Szwed został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i mianowany do stopnia kaprala przez Ministra Obrony Narodowej.