DRUGA ODSŁONA ZAWODÓW STRZELECKICH O PUCHAR DYREKTORA CENTRUM WETERANA ZA NAMI

19 zdjęć w galerii
15. Giżycka Brygada Zmechanizowana i Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu były gospodarzami kolejnych zawodów strzeleckich o Puchar Dyrektora Centrum Weterana. W przedsięwzięciu koordynowanym wspólnie z 16. Dywizję Zmechanizowaną udział wzięło 70 żołnierzy - weteranów, z wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych.
22 maja br. w 16 Dywizji Zmechanizowanej przy współpracy Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i OSPWL w Orzyszu odbyła się kolejna odsłona zawodów strzeleckich weteranów. Uroczystego powitania i otwarcia zawodów w koszarach 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku dokonał Dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski.

Witając weteranów powiedział -„Serdecznie dziękuję, Państwu za przybycie na dzisiejsze spotkanie. Jest to moment, w którym mamy możliwość podziękowania naszym żołnierzom-uczestnikom misji poza granicami kraju, za ich trud i poświęcenie oraz oddanie hołdu poległym”. W swojej wypowiedzi gen. Radomski podkreślił wagę i znaczenie realizowanych zadań oraz osiągnięty profesjonalizm –„Weterani 16. Dywizji Zmechanizowanej, szczególne słowa podziękowania kieruję do Was za Waszą odwagę i męstwo, poświęcenie i wiarę w sprawę, której służyliście. Wykonując odpowiedzialne zadania daleko od domu, zasłużyliście na miano najlepszych z najlepszych”.

W uroczystości otwarcia zawodów udział wzięli: wojewoda Warmiński Mazurski Pan Artur Chojecki, Burmistrz Giżycka Pan Wojciech Iwaszkiewicz, którzy podziękowali weteranom za ich odpowiedzialną, pełną zagrożeń służbę w polskich kontyngentach wojskowych i złożyli życzenia sukcesów w dalszej służbie wojskowej i w życiu rodzinnym. Ponadto w ceremonii udział wzięli dyrektorzy instytucji wojskowych z Ełku i kapelani wojskowi. Oprawę muzyczną wydarzenia uświetniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka.

Zawody zostały podzielone na dwa bloki. Pierwszy z nich odbył się na strzelnicy bojowej piechoty w Bemowie Piskim. Weterani rywalizowali w konkurencjach strzeleckich z pistoletu wojskowego oraz karabinka szturmowego Beryl. Po zaciętej, strzeleckiej rywalizacji uczestnicy zawodów wzięli udział w części pokazowej, w której odwiedzili stanowiska promocyjne jednostek wojskowych 16. Dywizji Zmechanizowanej, Centrum Weterana czy chociażby zaprzyjaźnionego Urzędu Miejskiego w Orzyszu. Weterani mieli okazję przyjrzeć się KTO Rak oraz zestawowi przeciwlotniczemu Poprad. Podobnie jak podczas zawodów w Wędrzynie, weterani mogli  zapoznać się z możliwościami strzeleckimi karabinów wyborowych prezentowanych przez Zakłady Mechaniczne z Tarnowa.
Podczas sobotniego pikniku nie mogło zabraknąć części rekreacyjnej zorganizowanej na bazie Ośrodka Szkolenia Fizycznego 15BZ w Giżycku. Weterani sprawdzili swoje umiejętności m.in. w strzelaniu z łuku pod czujnym okien członka drużyny Team Invictus Poland mł. chor. Andrzeja Skrajnego, wyciskaniu kettlebell i pokonywania toru ‘Zawiszaka”. Nie zabrakło także wojskowej grochówki.

Po zakończeniu sportowej rywalizacji nadszedł czas na podsumowanie zawodów. Okolicznościowe puchary zwycięzcom zawodów strzeleckich wręczyli gen. dyw. Krzysztof Radomski, gen. bryg. Bogdan Rycerski oraz płk Szczepan Głuszczak. W strzelaniu z karabinka szturmowego na odległość 100 m pierwsze trzy miejsca zajęli:

1. mł. chor. Mariusz Mazur z 15GBZ

2. st. kpr. Sebastian Obrycki z 1G5BZ

3. Pan Grzegorz Milewski

W klasyfikacji strzeleckiej z pistoletu wojskowego na odległość 25 m wyniki były następujące:

1. st. chor. sztab. Tomasz Wilczak z CSLog IWSZ

2. st. chor. sztab. Sławomir Pietrzycki z BL MW

3. kpt. Przemysław Kowalski

Na zakończenie rywalizacji wszyscy weterani otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w zawodach.