LIBAN
W roku 1992 Polacy zostali zaproszeni do pełnienia zadań w ramach Tymczasowych Siłach Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL). Państwo to od lat 70-tych ubiegłego stulecia targane było konfliktami zbrojnymi związanymi między innymi z walkami z Izraelem. W tym czasie bojownicy palestyńscy, którzy musieli opuścić Jordanie po nieudanej próbie przejęcie władzy w tym kraju, przenieśli się do Libanu, gdzie istniała już liczna diaspora palestyńska. Członkowie Organizacji Wyzwolenia Palestyny, nie uznający państwa izraelskiego, rozpoczęli serię akcji terrorystycznych zarówno z terenów Libanu jak i w innych regionach świata wymierzonych w społeczność żydowską. W odpowiedzi na te działania w maju 1973 r. władze w Bejrucie próbowały usunąć terrorystów z OWP, jednak ich oddziały były na tyle silne, że utrzymali oni swoje pozycje w południowym Libanie. W 1975 r. w Libanie wybuchła wojna domowa w trakcie której chrześcijańskie bojówki Falangi Libańskiej ścierały się z koalicją sił muzłumańsko-druzyjsko-palestyńskich. Do walk wewnętrznych na prośbę Bejrutu włączył się Izrael, który dostarczał uzbrojenie oddziałom chrześcijańskim. Rok później interwencji w Libanie dokonała też Syria, wspierana przez wojska Ligi Państw Arabskich.
11 marca 1978 r. palestyńscy terroryści ze stanowiącego część OWP ugrupowania Al-Fatah. uprowadzili a następnie zamordowali 37 Izraelczyków. W odpowiedzi na ten i kolejne ataki palestyńskich bojówek rząd izraelski rozpoczął operację odwetową, która usunęła z południowego Libanu, aż do linii rzeki Litani, większość sił palestyńskich. Pod wpływem rezolucji ONZ oddziały żydowskie wycofały się, jednak zdążyły utworzyć przygraniczną strefę buforową, którą nadzorowały sprzymierzone z nimi oddziały milicji chrześcijańskich, tzw. Armia Południowego Libanu.
Aby zapewnić bezpieczeństwo i czuwać nad wycofywaniem się Izraelczyków, Rada Bezpieczeństwa ONZ 19 marca 1978 r. podjęła decyzję o powstaniu sił UNIFIL. Miały one na celu potwierdzenie wycofania sił Izraela z tego kraju, przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w rejonie, a także pomoc rządowi w Bejrucie w sprawowaniu efektywnej władzy. Wobec eskalacji konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami w roku 1982 Sekretarz Generalny ONZ zwiększył zakres zadań pełnionych przez siły UNIFIL. Miały one dodatkowo zająć się między innymi ochroną ludności cywilnej, dostarczaniem żywności i wody czy też niesieniem pomocy medycznej lokalnej ludności.