Najczęściej zadawane pytania
-
Co zabrać ze sobą na Podstawowe Szkolenie Wojskowe?
Tylko to, co niezbędne:
- dokumenty (skierowanie z WKU, książeczkę wojskową, dowód osobisty, kartę szczepień, numer konta bankowego, na które będzie przelewany żołd);
- środki higieny osobistej (te, które dostaniesz mogą nie być dostosowane do twojej skóry);
- wygodną bieliznę (na miejscu dostaniesz spodenki, ale mogą nie być tak wygodne jak bielizna);
- obuwie sportowe: do biegania na zewnątrz oraz obuwie przystosowane do hali sportowej (dostaniesz buty sportowe, ale w sprawdzonych butach zmniejszysz ryzyko kontuzji);
- strój pływacki (kąpielówki/kostium, czepek, klapki basenowe).
Bardziej doświadczeni podchorążowie radzą, aby wziąć ze sobą także 2 – 3 zielone t‑shirty pasujące pod mundur i kilka par długich czarnych skarpet do wojskowych butów. W czasie „unitarki” trening jest dość intensywny, może się więc zdarzyć, że koszulka czy skarpety nie zdążą wyschnąć po upraniu, warto mieć dodatkową parę.
Podstawowe Szkolenie Wojskowe to 6 tygodni w mundurze. Kończy się przysięgą i przepustką – wtedy podchorążowie wracają do domów na weekend i mogą przywieźć do Akademii np. laptop, tablet czy dodatkowe rzeczy, jeśli uznają, że są im potrzebne.
-
Czego nie wolno przywozić na Podstawowe Szkolenie Wojskowe?
Nie wolno przywozić:
- zwierząt,
- lokówki,
- akcesoriów survivalowych (noże, latarki, kompasy, itd.),
- śpiwora,
- dodatkowych ubrań cywilnych – podczas „unitarki” nie będziesz ich potrzebował.
-
Jak wygląda zakwaterowanie, wyżywienie, pralnia?
Studentów wojskowych obowiązuje zakwaterowanie w akademikach na terenie WAT, w pokojach 2 – 6 osobowych. Każdy podchorąży ma do dyspozycji łóżko z pościelą, szafę ubraniową, miejsce do nauki (stolik lub biurko, krzesło), półkę na książki, szafkę przy łóżku.
Podchorążowie mają zapewnione bezpłatne wyżywienie w stołówkach wojskowych. Posiłki wydawane są w wyznaczonych godzinach, do stołówki chodzi się grupowo (plutonami).
Pierwsze i drugie śniadanie podawane jest jednocześnie. Można zrobić sobie kanapki na później. Na terenie kampusu jest sklepik spożywczy, gdzie można kupić pieczywo, owoce, napoje, itp. Ale trzeba pamiętać, że w pokojach nie ma lodówek ani miejsca do przechowywania jedzenia.
Podchorąży ma obowiązek dbać o umundurowanie. Na każdym piętrze w akademikach są do dyspozycji min. 2 – 3 pralki automatyczne, w których można uprać mundur czy bieliznę.
-
Czy w czasie „unitarki” mogę się spotkać z rodziną albo ze znajomymi?
Tak, rodzina albo przyjaciele mogą Cię odwiedzić, ale tylko w niedziele. Spotkania odbywają się na terenie kampusu, np. w Klubie WAT, na skwerku przed biblioteką itp. Opuszczając akademik każdy podchorąży ma obowiązek zgłosić służbie dyżurnej z kim i gdzie się spotyka. Dowódcy mogą sprawdzać czy jesteś w miejscu, które podałaś/eś. Nie wolno wychodzić poza wyznaczony obszar, np. do kawiarni czy do kina – może to zostać potraktowane jako samowolne oddalenie, za co przewidziane są kary, z wydaleniem z WAT włącznie.
Pamiętaj też, że na terenie Akademii nie można spożywać ani przebywać pod wpływem alkoholu i substancji odurzających.
-
Czy mogę zaprosić rodzinę na przysięgę?
Tak, każdy podchorąży dostaje 5 zaproszeń na przysięgę. Można je wysłać pocztą (na terenie kampusu jest poczta) albo wręczyć osobiście podczas odwiedzin. Dodatkowe zaproszenia są płatne 2 zł za sztukę.
Przysięga jest zawsze w piątek. Możesz zwrócić się do dowódcy swojej kompanii o wydanie zaświadczenia potwierdzającego termin przysięgi, jeśli ktoś zaproszonych przez Ciebie gości będzie potrzebował np. do pracy, aby uzyskać dzień wolny.
-
Czy podczas „unitarki”, po zajęciach można opuszczać akademiki?
Podczas „unitarki” podchorążowie nie mogą sami opuszczać terenu WAT. Wszelkie wyjścia odbywają się grupowo, pod nadzorem jednego z dowódców.
Ale już w czasie studiów podchorążowie mają przepustkę stałą obowiązującą na terenie Warszawy i mogą opuszczać teren uczelni po skończonych zajęciach. Dodatkowo dostają jednorazowe przepustki na urlopy i wyjazdy np. do domu.
-
Jak długo trwają zajęcia podczas „unitarki”?
Zwykle zajęcia trwają ok. 8 – 10 godzin „lekcyjnych” dziennie. Większość zajęć odbywa się przed obiadem, ale może się też zdarzyć zajęcia popołudniowe. Związane jest to z możliwościami obiektów szkoleniowych (strzelnica, poligon), które mają ograniczoną pojemność. Przewidziane są również zajęcia nocne, które odbywają się po kolacji.
Przykładowy plan dnia podczas „unitarki” możesz sprawdzić tutaj.
-
Czy mogę przyjechać do WAT samochodem?
Tak, ale pamiętaj, że wokół akademików jest niewiele miejsc parkingowych, nie ma też strzeżonego parkingu. Nie można parkować na terenie zamkniętym WAT.