Informacje ogólne
Na podstawie art. 376 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Minister Edukacji i Nauki Komunikatem z dnia 29 kwietnia 2022 r. ustanowił program „Doktorat wdrożeniowy”.
Przedmiotem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami, której efektem będzie wdrażanie w tych podmiotach wyników prowadzonej przez doktorantów działalności naukowej.
Program składa się z modułów:
- „Doktorat wdrożeniowy I” – w ramach którego jest wspierane przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie innym niż określony w pkt 2 i 3;
- „Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja i technologie kwantowe” – w ramach którego jest wspierane przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowych w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem;
- „Doktorat wdrożeniowy III – metrologia” – w ramach którego jest wspierane przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie wykorzystania metrologii w procesach technologicznych i społecznych, w tym związanych z rozwojem technologii cyfrowych oraz najnowszych technologii w obszarach zdrowia, środowiska, energii i zaawansowanych technik pomiarowych.
Warunkiem udziału kandydata w programie jest:
- przygotowanie projektu obejmującego prowadzenie działalności naukowej o określonym celu naukowym oraz praktycznym znaczeniu i potencjale naukowym – projekt może być realizowany tylko przez jednego doktoranta.
- podjęcie przez wnioskodawcę współpracy z podmiotem zainteresowanym wdrożeniem wyników działalności naukowej, która będzie prowadzona w ramach projektu;
- przyjęcie do Szkoły Doktorskiej WAT zgodnie z zasadami Rekrutacji do Szkoły Doktorskiej WAT na dany rok akademicki;
- wyrażenie zgody na udział kandydat w programie i jego zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy przez podmiot, w okresie jego kształcenia w szkole doktorskiej w ramach programu;
- podmiot zatrudniający musi zapewnić doktorantowi opiekuna pomocniczego;
- każdy uczestnik kształcenia w Szkole Doktorskiej WAT musi posiadać promotora z WAT;
Uwagi:
Kandydat do programu musi być kandydatem niepełniącym funkcji członka rady nadzorczej ani członka zarządu podmiotu współpracującego, niebędącym właścicielem podmiotu współpracującego, wspólnikiem w spółce cywilnej utworzonej przez podmiot współpracujący ani udziałowcem posiadającym więcej niż 10% udziałów albo udziałów prowadzących do posiadania co najmniej 10% głosów w podmiocie współpracującym ani niewspółpracujących z podmiotem współpracującym na podstawie umowy B2B.
Opiekun pomocniczy nie może pozostawać z kandydatem do programu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia włącznie albo być związanym z nią z tytułu przysposobienia, opieki albo kurateli.
Szczegółowe informacje o programie zawiera Komunikat Ministra Edukacji i Nauki o ustanowieniu programu „Doktorat wdrożeniowy” i naborze wniosków.
Informacja o rekrutacji kandydatów do Szkoły Doktorskiej WAT na rok akademicki 2022/2023 w ramach VI. edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Doktorat wdrożeniowy”
- Rekrutacja kandydatów do Szkoły Doktorskiej w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” zwana dalej „rekrutacją wdrożeniową” prowadzona jest jako osobne postępowanie konkursowe, poza limitami miejsc określonymi przez rektora na rok akademicki 2022/2023, na podstawie Zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej WAT na rok akademicki 2022/2023.
- Udział w rekrutacji wdrożeniowej mogą wziąć tylko osoby spełniające warunki programu „Doktorat wdrożeniowy”, w szczególności będące pracownikami przedsiębiorstw współpracujących z WAT.
- Przed etapem wstępnym kandydat zobowiązany jest do dokonania wyboru potencjalnego promotora, odbycia z nim wstępnej rozmowy o możliwości opieki naukowej i tematyce badawczej i uzyskania jego oświadczenia oraz przygotowania wspólnego wniosku o przystąpienie do VI. edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Doktorat Wdrożeniowy”.
- Rekrutacja wdrożeniowa prowadzona jest przez komisję rekrutacyjną i zespoły kwalifikacyjne w dwóch etapach:
- etap wstępny;
- etap końcowy, tylko w przypadku przekazania przez Ministra Edukacji i Nauki (MEiN) informacji o zakwalifikowaniu wniosku WAT do udziału w programie „Doktorat wdrożeniowy”.
- Etap wstępny obejmuje:
- rejestrację kandydata w systemie IRK, wgranie wersji elektronicznej dokumentów, wniesienie opłaty rekrutacyjnej (1-15 maja 2022 r.)
- poprzez stronę internetową WAT - https://www.wojsko-polskie.pl/wat/ wybranie zakładki Rekrutacja i w wierszu Internetowa Rejestracja Kandydatów wybranie zakładki zobacz więcej, następnie kafelek Szkoła Doktorska i kafelek REKRUTACJA DO SZKOŁY DOKTORSKIEJ 2022 - DOKTORAT WDROŻENIOWY
- bezpośrednio poprzez adres - https://irk.wat.edu.pl/ lub https://irk.wat.edu.pl/pl/offer/SDR_2022_DW/registration/
Instrukcja rejestracji kandydatów do Szkoły Doktorskiej WAT na rok akademicki 2022/2023 w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) [PDF]
- postępowanie kwalifikacyjne (16-20 maja 2022 r.) w zakresie:
- spełniania przez kandydata wymagań formalnych do udziału w programie „Doktorat wdrożeniowy” i kształcenia w Szkole Doktorskiej WAT,
- analizę i ocenę zgłoszonego wniosku o przystąpienie do programu,
- ocenę związku ukończonego przez kandydata kierunku studiów magisterskich, innych form kształcenia oraz osiągnięć naukowych, z wybraną przez kandydata dyscypliną naukową,
- przyznania punktów rankingowych za:
- wynik ukończenia studiów magisterskich,
- kwalifikacje i kompetencje do kształcenia w Szkole Doktorskiej,
- koncepcję rozprawy doktorskiej,
- osiągnięcia naukowe;
- przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej (19-20 maja 2022 r.) i przyznanie punktów rankingowych,
- Ustalenie przez Komisję Kwalifikacyjną listy kandydatów wstępnie zakwalifikowanych do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2022/2023 w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” albo wydanie kandydatowi decyzji rektora o odmowie przyjęcia do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2022/2023 w ramach tego programu (23-27 maja 2022 r.).
- rejestrację kandydata w systemie IRK, wgranie wersji elektronicznej dokumentów, wniesienie opłaty rekrutacyjnej (1-15 maja 2022 r.)
- Po zakończeniu etapu wstępnego, dla kandydatów wstępnie zakwalifikowanych do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej przygotowywany jest wniosek do Ministra Edukacji i Nauki (MEiN) o zakwalifikowanie WAT (jeden kandydat - jeden wniosek) do udziału w VI. edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” (25-31 maja 2022 r.)
- Etap końcowy przeprowadzany jest tylko w przypadku przekazania przez MEiN informacji (do 10 sierpnia 2022 r.) o zakwalifikowaniu wniosku WAT do udziału w programie „Doktorat wdrożeniowy”.
- W przypadku przekazania przez MEiN informacji o niezakwalifikowaniu wniosku WAT do udziału w VI. edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” rektor wydaje decyzję o odmowie przyjęcia kandydata do Szkoły Doktorskiej w ramach tego programu niezależnie od wyników etapu wstępnego.
- Etap końcowy dotyczy tylko kandydatów, którzy w etapie wstępnym zostali wstępnie zakwalifikowani do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej oraz uzyskali akceptację MEiN i obejmuje:
- złożenie przez kandydata dokumentów określonych dla tego etapu (do 9 września 2022 r.),
- wpisanie kandydata na listę doktorantów Szkoły Doktorskiej WAT na rok akademicki 2022/2023 w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” albo wydanie kandydatowi decyzji rektora o odmowie przyjęcia do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2022/2023 w ramach tego programu (do 16 września 2022 r.).
- Komisja rekrutacyjna może wezwać kandydata do złożenia dodatkowych dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań do udziału w programie.
- Uczestnictwo kandydata w rekrutacji wdrożeniowej nie wyklucza jego uczestnictwa w rekrutacji do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2022/2023.
Dokumenty
- Uchwała Komisji Rekrutacyjnej nr 1/SDR/2022 z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie określenia harmonogramu, wykazu i wzorów składanych dokumentów oraz wytycznych dotyczących sposobu składania dokumentów i przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej WAT w ramach VI. edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” na rok akademicki 2022/2023
- Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2022 r. o ustanowieniu programu pod nazwą „Doktorat wdrożeniowy” i naborze wniosków
- Uchwała Senatu WAT nr 11/WAT/2022 z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie określenia zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego na rok akademicki 2022/2023
Wzory dokumentów składanych w poszczególnych etapach rekrutacji do programu „Doktorat wdrożeniowy”
- Wniosek o przystąpienie do VI. edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Doktorat Wdrożeniowy”
- Wniosek o przystąpienie do VI. edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Doktorat Wdrożeniowy”
- Wniosek kandydata o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej WAT w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy"
- Wniosek kandydata o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej WAT w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy"
- Oświadczenie potencjalnego promotora
- Oświadczenie potencjalnego promotora
- Kwestionariusz informacyjny kandydata
- Kwestionariusz informacyjny kandydata
- Koncepcja rozprawy doktorskiej
- Koncepcja rozprawy doktorskiej
- Zaświadczenie pracodawcy
- Zaświadczenie pracodawcy
- Oświadczenie potencjalnego opiekuna pomocniczego
- Oświadczenie potencjalnego opiekuna pomocniczego
- Klauzula informacyjna Wojskowej Akademii Technicznej
- Klauzula informacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki
- Oświadczenie o niepełnosprawności - tylko w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 573 z późn. zm.)
- Oświadczenie o niepełnosprawności - tylko w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 573 z późn. zm.)
- Oświadczenia kandydata wstępnie zakwalifikowanego do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej
- Oświadczenia kandydata wstępnie zakwalifikowanego do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej
- Informacja dotycząca rozmowy kwalifikacyjnej
- Wytyczne dotyczące przygotowania i przekazywania dokumentów