
Erasmus+ jest programem europejskiej współpracy międzyuczelnianej opracowanym dla potrzeb szkolnictwa wyższego na lata 2014 – 2020. Program Erasmus+ zastąpił tym samym dotychczasowy program Longlife Learning Programme Erasmus, funkcjonujący w latach 2007 – 2013. Podstawowym celem programu Erasmus+ jest podniesienie poziomu i wzmocnienie europejskiego wymiaru kształcenia w szkołach wyższych poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz promowanie wymiany studentów i nauczycieli akademickich w Europie. W ramach programu Erasmus+ przyznawane są stypendia na wyjazdy tysiącom studentów i nauczycieli.
Kto może korzystać z programu Erasmus+?
Do wyjazdów za granicę w ramach programu Erasmus+ uprawnieni są zarówno studenci, doktoranci, absolwenci jak i pracownicy Wojskowej Akademii Technicznej.
Do wyjazdu w ramach programu Erasmus+ mogą być kwalifikowani studenci/doktoranci, którzy:
- są zarejestrowani na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania tytułu licencjata/inżyniera, magistra lub stopnia doktora w Wojskowej Akademii Technicznej,
- w momencie wyjazdu są studentami co najmniej II roku studiów I stopnia,
- w trakcie wyjazdu nie przebywają na urlopie określonym w regulaminach studiów w WAT.
Dokąd można wyjechać?
Obecnie WAT ma podpisane umowy z uczelniami zagranicznymi z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii ‚Turcji, Węgier i Włoch, z czego 15 uczelni to uczelnie wojskowe, a 42 uczelnie cywilne.
Szczegóły dotyczące wyjazdów na dany stopień studiów znajdują się w Przewodniku dla studentów wyjeżdżających w ramach programu Erasmus+.
Na jak długo można wyjechać?
Minimalny okres pobytu na studiach w ramach programu Erasmus+ wynosi 3 miesiące, a na praktyce 2 miesiące. Na każdym z trzech stopni studiów można wyjechać na studia i/lub praktykę trwających łącznie do 12 miesięcy w ramach jednego stopnia studiów).
Minimalny okres pobytu pracownika na wyjeździe wynosi 2 dni (z wyłączeniem czasu podróży). Łączny maksymalny okres okres pobytu pracownika na wyjeździe wynosi 2 miesiące w roku (z wyłączeniem czasu podróży).
Stypendium
Liczba stypendiów przyznawanych studentom i nauczycielom w ramach programu Erasmus+ jest uzależniona od kwoty dofinansowania przyznanego WAT przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Stypendium przyznawane w ramach programu Erasmus+ ma charakter uzupełniający, co oznacza, że nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z wyjazdem.
Wysokość stawek stypendium jest ustalona odgórnie przez FRSE.
Stawki stypendium w ramach programu Erasmus+ na wyjazdy studentów, doktorantów i absolwentów w roku akademickim 2020/2021
I grupa: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania
- studia 520 EUR/miesiąc
- praktyki 620 EUR/miesiąc
II grupa: Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy
- studia 500 EUR/miesiąc
- praktyki 600 EUR/miesiąc
III grupa: Bułgaria, Chorwacja Czechy, Estonia, Macedonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia Węgry, Turcja
- studia 450 EUR/miesiąc
- praktyki 550 EUR/miesiąc
Stawki stypendium w ramach programu Erasmus+ na wyjazdy pracowników uczelni w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz w celu szkoleniowym w roku akademickim 2020/2021
I grupa: Dania, Finlandia Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania
- stawka 180 EUR/dzień*
II grupa: Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy
- stawka 160 EUR/dzień*
III grupa: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry, Polska
- stawka 140 EUR/dzień*
* Podane stawki odnoszą się do pobytów trwających do 14 dni. W przypadku wyjazdów na dłuższe okresy od 15. dnia pobytu wypłacana stawka dzienna wynosi 70% stawki dziennej wypłaconej na pobyt trwający do 14 dni.