Erasmus wojskowy

O INICJATYWIE „ERASMUSA WOJSKOWEGO”

Realizacja inicjatywy jest napędzana przez kluczową ideę, która mówi, iż wymiana młodych oficerów/podchorążych podczas ich wstępnego etapu edukacji i szkolenia stanowi podstawę do pojawienia się w dłuższej perspektywie zwiększonej interoperacyjności i wspólnej kultury, które są potrzebne do wzmacniania bezpieczeństwa i obrony w Europie. Grupa wdrożeniowa inicjatywy (Implementation Group) została utworzona w lutym 2009 r. i działa w ramach Europejskiej Akademii Bezpieczeństwa i Obrony (European Security and Defence College).

 

Opierając się na wkładzie i wsparciu ze strony państw członkowskich, ich instytucji/uczelni i sekretariatu European Security and Defence College, grupa wdrożeniowa bardzo szybko poczyniła znaczne postępy w różnych aspektach inicjatywy, między innymi znacznie zwiększając liczbę krótkoterminowych szkoleń/modułów dostępnych dla studentów i w związku z tym skalę wymiany w ramach uczelni wojskowych Unii Europejskiej.

 

Wychodząc naprzeciw Inicjatywie, przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej czynnie uczestniczą od początku 2017 roku we wszystkich spotkaniach Grupy Implementacyjnej. W pierwszym roku zaangażowania kilkunastu podchorążych WAT uczestniczyło w różnych wydarzeniach organizowanych przez uczelnie wojskowe państw Unii Europejskiej o charakterze sportowym, edukacyjnym, a także kulturalno-poznawczym.

 

W odpowiedzi na potrzeby uczelni partnerskich Wojskowa Akademia Techniczna już w połowie 2018 roku zorganizowała dwa przedsięwzięcia – jedno o charakterze sportowym (Military Multinational Sports and Shooting Games), a drugie w ramach tzw. Common Modules – tygodniowy specjalistyczny kurs (Advanced Technologies in Borders Surveillence).

 

Więcej o inicjatywie i najbliższych wydarzeniach/szkoleniach na stronie www.emilyo.eu.