Umowa o przeniesienie praw majątkowych do dobra intelektualnego powoduje, że jedynym podmiotem uprawnionym do korzystania z niego jest nabywca. Twórca w chwili podpisania umowy traci wszystkie wskazane w niej prawa majątkowe i nie może z nich korzystać przez okres, na jaki została podpisana umowa. Oczywiście twórca nadal może korzystać ze swoich praw osobistych, ponieważ te są niezbywalne. Jednak należy pamiętać, że to osoba posiadająca prawa majątkowe kontroluje wykorzystanie dobra.
Umowa licencyjna także jest umową pozwalająca nabywcy na korzystanie z dobra, jednak prawa majątkowe nadal pozostają przy twórcy. Umowa licencyjna jest ograniczona czasowo i nie można jej zawrzeć na okres dłuższy niż 5 lat. Jeżeli umowa licencyjna została zawarta na okres dłuższy niż 5 lat, to po tym okresie uznaje się ją jako umowę zawartą na czas nieokreślony, czyli w każdym momencie można ją wypowiedzieć.
Rodzaje umów licencyjnych:
- wyłączna – umowa upoważnia do korzystania z dobra intelektualnego tylko nabywcę. Twórca, nie może udzielić licencji żadnemu innemu podmiotowi ani samemu korzystać z tego co wymyślił.
- niewyłączna – twórca może zawrzeć taką umowę z kilkoma podmiotami niezależnymi od siebie. Szczególnym rodzajem licencji niewyłącznej jest licencja otwarta, która pozwala na korzystanie z dobra intelektualnego przez wszystkich i bez ograniczeń.
W przypadku złożenia u Urzędzie Patentowym oświadczenia o gotowości udzielenia licencji otwartej, w trakcie trwania ochrony, uprawniony z patentu otrzymuje 50% zniżkę na opłaty za ochronę patentową. Opłata licencyjna w takim przypadku wynosi maksymalnie 10 % korzyści, które licencjobiorca uzyska w każdym roku korzystania z wynalazku, po potrąceniu nakładów.
W tabeli przedstawiono podstawowe różnice pomiędzy umową licencyjną i umową przeniesienia praw: