Wyróżnienie za School Finder – aplikację rejestrującą ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Zespół złożony ze studentów Wojskowej Akademii Technicznej i absolwentów Politechniki Warszawskiej został wyróżniony w konkursie Datathon #OtwarteDane za opracowanie aplikacji mobilnej umożliwiającej rejestrację ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Konkurs zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów odbył się 2 i 3 kwietnia 2022 r. w Warszawie.

Wojskową Akademię Techniczną reprezentował zespół Waciaki. W jego skład weszli studenci Wydziału Cybernetyki WAT – Kinga Arendarska i Szymon Gruszczyński oraz absolwenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW – Emilia Wróblewska i Bartłomiej Żyła.

 

Zespół został wyróżniony za budowę aplikacji mobilnej School Finder, wykorzystującej API do Dziedzinowych Baz Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego. Celem aplikacji mobilnej (podstawowego komponentu zbudowanego systemu) jest wsparcie uchodźców z Ukrainy w procesie wyszukiwania szkół dla ich dzieci. School Finder zapewnia możliwość filtrowania placówek szkolnych według podanych przez rodzica kryteriów, np. umiejętności językowych czy stopnia niepełnosprawności dziecka. Po wypełnieniu zgłoszenia w języku ukraińskim, angielskim lub polskim do wybranej placówki edukacyjnej trafia e-mail w języku polskim z podstawowymi informacjami. W mailu znajduje się również link do kolejnego komponentu systemu, którym jest aplikacja webowa przeznaczona dla placówek szkolnych. Aplikacja ta umożliwia zarządzanie otrzymanymi zgłoszeniami – odrzucenie lub akceptację zgłoszenia oraz umówienie na spotkanie.

 

„Studenci Wydziału Cybernetyki WAT wraz z absolwentami Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW pokazali jak technologia może zmieniać świat na lepsze. Rozwiązanie, które zaproponowali odpowiada na bieżące potrzeby i potwierdza ogromną kreatywność członków zespołu Waciaki. Studenci Wydziału Cybernetyki wchodzący w skład wyróżnionego zespołu realizują indywidualny tok nauczania. Mam przyjemność być ich opiekunem, co daje mi ogromną satysfakcję. Trzymam kciuki za ich kolejne sukcesy” – podkreśla płk dr inż. Rafał Kasprzyk, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT.

 

Za opracowane rozwiązanie zespół WAT otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 6 615 zł.

 

W całodobowej rywalizacji Datathon Otwarte Dane 2022 zmierzyło się osiem zespołów, złożonych od trzech do pięciu osób. Zadaniem drużyn było opracowanie rozwiązania, które odpowie na bieżące problemy społeczne, w szczególności pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce. Dodatkowym założeniem było wykorzystanie API (ang. Application Programming Interface) portalu dane.gov.pl/pl oraz jednego z trzech źródeł danych: TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów; Rejestrów publicznych w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Dziedzinowych Baz Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Lista laureatów konkursu Datathon #OtwarteDane znajduje się na stronie hackathon.gov.pl.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. źródło: hackathongovpl (@hackathongovpl)