Podchorążowie WAT zaangażowani w pomoc obywatelom Ukrainy

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kpt. Kamil Kamiński
Organizowanie miejsc noclegowych, wydawanie posiłków, rejestracja nowo przybyłych osób, segregacja darów – podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej angażują się w pomoc uchodźcom w związku z sytuacją na Ukrainie. Żołnierzy WAT można spotkać w Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie czy na podwarszawskim lotnisku w Chrcynnie, miejscach tymczasowej lokacji obywateli Ukrainy.

„Żołnierze Wojskowej Akademii Technicznej kolejny raz udowadniają, że można na nich polegać. Czyny i odwaga – to jest to co wyróżnia naszych podchorążych w sytuacjach kryzysowych. Angażują się we wszelką możliwą pomoc uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Polski. Sprawdzili się podczas pandemii, sprawdzają się teraz. Jestem dumny z przyszłych oficerów kształcących się w naszej Uczelni. To postawa godna żołnierza Wojska Polskiego. Przedsięwzięcia, w których biorą udział na rzecz Ukrainy, jak np. pomoc na lotnisku w Chrcynnie czy w Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie, to były ich inicjatywy. Nasza Akademia bardzo mocno wspiera te działania, zaś nasi podchorążowie świetnie zdają egzamin z brania odpowiedzialności za innych, niesienia pomocy, empatii i człowieczeństwa” – mówi Rektor-Komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

 

Od 15 marca rotacyjnie 40 podchorążych WAT pomaga w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak w Nadarzynie. Podchorążowie są podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa w części magazynowej rozładowuje i segreguje dary oraz przygotowuje przesyłki do innych ośrodków pomocy i na granicę polsko-ukraińską. Do zadań drugiej grupy należy rejestracja uchodźców i udzielanie informacji odnośnie wyboru kierunku dalszej podróży. Podchorążowie wydają potrzebującym żywność, środki higieny osobistej i koce. Pilnują też porządku w miejscach noclegowych, aby każdy mógł czuć się bezpiecznie. Żołnierze WAT współdziałają ramię w ramię z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Centrum Nadarzyn jest miejscem czasowego noclegu dla uchodźców, jak również punktem komunikacyjnym w dalszej podróży do takich państw Europy jak Niemcy, Hiszpania, Holandia czy Włochy.

 

Żołnierze Akademii pomagają i dbają o poczucie bezpieczeństwa obywateli Ukrainy w Polsce. „Podchorążowie WAT wykazują się ogromną empatią w kontakcie z osobami, które musiały opuścić swoje domy na Ukrainie. Ludzie ci, mimo tragicznych przeżyć związanych z konfliktem zbrojnym w swoim kraju, nie zrażają się na widok munduru, ponieważ żołnierze Wojska Polskiego dają im tak bardzo potrzebne teraz poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie dobrze odbierają mundurowych najmłodsi obywatele Ukrainy. Dzieci dziękują, a nawet obdarowują podchorążych laurkami” – mówi kpt. Kamil Kamiński z Instytutu Optoelektroniki WAT, koordynujący działania podchorążych w Nadarzynie.

 

Wraz z przybyciem pierwszych uchodźców na teren lotniska w Chrcynnie, w dobrowolną pomoc zaangażowali się wszyscy podchorążowie z Sekcji Skoków Spadochronowych S3 WAT. Z inicjatywą wystąpił Aeroklub Warszawski, z którym spadochroniarze WAT ściśle współpracują. Teraz w jego szeregach działają w codziennych przedsięwzięciach na rzecz uchodźców. Akcja pomocowa w Chrcynnie rozpoczęła się 7 marca 2022 r. Na terenie lotniska wygospodarowany został budynek pełniący w sezonie spadochronowym rolę noclegowni dla skoczków i pracowników strefy spadochronowej. Podchorążowie WAT zabezpieczają ten obiekt – przez całą dobę czuwa tam na zmianę dwóch żołnierzy. Praca całej grupy (około 24 osób) polega na rozwiązywaniu wszelkich doraźnych problemów przybyłych uchodźców. To przede wszystkim pomoc w zakwaterowaniu, udzielanie informacji, drobne naprawy, robienie niezbędnych zakupów, a w przypadku problemów zdrowotnych – wzywanie pomocy medycznej. Podchorążowie WAT zajmują się także koordynacją transportu uchodźców na trasie Warszawa – Lotnisko Chrcynno oraz Lotnisko Chrcynno – Warszawa. Terminy dyżurów całej grupy spadochroniarzy WAT ustalane są tak, aby nie kolidowały z zajęciami na uczelni.

 

„W gestii każdego żołnierza leży chęć niesienia pomocy osobom, które najbardziej jej potrzebują. W ramach wsparcia obywateli Ukrainy organizujemy żywność i wszelkie niezbędne artykuły. Staramy się im zapewniać jak najbardziej godne warunki. Pomagamy również w zaadaptowaniu się w nowym miejscu, porozumiewaniu się i poruszaniu na terenie Polski” – mówi sierż. pchor. Bartłomiej Chmiel, członek Sekcji S3 WAT.

 

Pomoc podchorążych na lotnisku w Chrcynnie potrwa do 8 kwietnia 2022 r. Zaangażowanych jest 60 podchorążych. Wsparcie pierwszej tury żołnierzy w Nadarzynie było realizowane do 18 marca. Kolejna grupa zostanie tam skierowana w dniach 21-25 marca. W sumie w działania w Centrum Pomocy Humanitarnej będzie zaangażowanych 360 podchorążych. Żołnierze WAT pomagają również w remoncie Twierdzy Modlin, która ma przyjąć setki uchodźców. W prace remontowo-porządkowe włączyło się 210 podchorążych.

 

W Wojskowej Akademii Technicznej trwają zbiórki darów dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Dotychczas za pośrednictwem Caritas Polska uczelnia przekazała prawie dwie tony zebranych artykułów. Zbiórki, których inicjatorami są pracownicy i studenci, organizowane są przez wszystkie wydziały akademickie. Dodatkowo Akademia wsparła harcerzy w transporcie zebranych przez nich darów, jak również zorganizowała przewóz uchodźców z granicy do Warszawy. Dla studentów WAT pochodzących z Ukrainy został przygotowany specjalny pakiet wsparcia, m.in. zapomoga z funduszu stypendialnego, zmniejszenie lub zwolnienie z opłat za kształcenie czy punkt bezpłatnej pomocy psychologicznej – szczegółowe informacje dostępne są na stronie WAT.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. kpt. Kamil Kamiński