WAT z nowoczesną tarczą obronną

1 zdjęcie w galerii
Stale wzrastająca skuteczność pocisków z głowicami kumulacyjnymi wymusza projektowanie i stosowanie coraz bardziej zaawansowanych systemów obrony aktywnej, które są obecnie jedynym sposobem znacznego zwiększenia poziomu ochrony pojazdów wojskowych. System zaprojektowany przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej umożliwia neutralizowanie zagrożenia w bezpiecznej odległości od ochranianego obiektu.

Z czego składa się system obrony aktywnej WAT?

 

W skład opracowanego systemu wchodzą:

  • moduł detekcji,
  • moduł decyzyjny,
  • moduł destruktorów.

 

Jak działa system obrony aktywnej WAT?

 

Moduł detekcji jest odpowiedzialny za wykrywanie zagrożenia przy minimalnej liczbie błędnych sygnałów. Radar szumowy oraz pasywna głowica optoelektroniczna zastosowane w stworzonym rozwiązaniu gwarantują małą liczbę fałszywych alarmów. Wybrane sposoby detekcji nie zwiększają szumu elektromagnetycznego pojazdu, dzięki czemu nie narażają go na wykrycie.

 

Na podstawie informacji otrzymanych z detektorów moduł decyzyjny stwierdza, czy ochraniany obiekt jest zagrożony. W sytuacji zagrożenia w odpowiednim momencie uruchamia destruktory.

 

Na podstawie analizy różnych sytuacji opracowano najskuteczniejsze rozwiązanie, czyli ochronę obiektu w dwóch strefach: w odległości 10 metrów oraz na pancerzu, ok. 2 metrów od ochranianego obiektu. Rozwiązanie takie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo neutralizacji zagrożenia. Wymaga zastosowania dwóch destruktorów:

  • destruktora lufowego pozwalającego zniszczyć zagrożenie w strefie dalszej,
  • destruktora odłamkowego pozwalającego zniszczyć zagrożenie w strefie bliższej.


Rozwiązanie takie pozwala uzyskać wyższą niż 80% skuteczność wykrycia oraz neutralizacji zagrożenia.

 

Rozwiązanie zostanie zaprezentowane na stoisku Wojskowej Akademii Technicznej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach 7-10.09.2021 r. w Kielcach.


red. Dominika Naruszko
fot. canva.com

 

W przypadku zainteresowania rozwiązaniem zapraszamy również do kontaktu bezpośredniego:

 

dr inż. Bogusława Gradzik

broker technologii

Wojskowa Akademia Techniczna

tel. 261 83 90 88

e-mail: boguslawa.gradzik@wat.edu.pl