Robot z WAT do trudnej roboty

Współczesne misje stabilizacyjne i konflikty zbrojne pokazują, że jednym z istotniejszych zagrożeń dla życia i zdrowia żołnierzy są miny pułapki, improwizowane ładunki wybuchowe (Improvised Explosive Device – IED) oraz niewybuchy (UneXploded Ordnance – UXO). Skutecznie ograniczają one przemieszczanie się wojsk, a ich niski koszt oraz trudność wykrycia i neutralizacji sprawiają, że są powszechnie stosowane.

Stworzony przez naukowców Wojskowej Akademii Technicznej inżynieryjny robot wsparcia Rohatyniec jest odpowiedzią na tego typu zagrożenia. Jego potencjał roboczy i mobilność pozwalają efektywnie przeszukiwać obszary, na których można się spodziewać zastosowania IED lub obecności UXO.

 

Rohatyniec został skonstruowany tak, by radzić sobie nawet podczas najbardziej wymagających operacji. Może pracować nieprzerwanie przez 8 godzin, jest bardzo zwrotny i mobilny, a całość uzupełniają dwa typy wielofunkcyjnego osprzętu roboczego.

 

Sześciokołowy układ jazdy o dużym skoku zawieszenia i napęd na wszystkie koła (6x6) ułatwia robotowi docieranie w niemal każde miejsce. Takie rozwiązanie sprawdza się w najtrudniejszych sytuacjach terenowych, gdzie grzęźnie większość pojazdów.

 

Rohatyniec świetnie radzi sobie ze wzniesieniami o nachyleniu nawet do 60% –  nie tylko może na nie wjeżdżać, lecz także swobodnie po nich manewrować. Nie są dla niego  problemem również schody czy pionowe ścianki o wysokości do 0,5 m. Jeśli dodamy do tego burtowy układ skrętu o zerowym promieniu zawracania, daje to zdolności poruszania się Rohatyńca przekraczające możliwości standardowych pojazdów wojskowych. Robot wyróżnia się też prędkością maksymalną wynoszącą ponad 25 km/h. Jest to wartość unikalna w tej klasie bezzałogowych platform lądowych.

 

Zastosowany w robocie kompaktowy manipulator cechuje się zasięgiem aż 4 m i udźwigiem 200 kg. Pozwala to na eksplorowanie trudno dostępnych przestrzeni i wydobywanie z nich różnego typu obiektów, także o nietypowych kształtach. Drugi z osprzętów – ładowarkowy, daje możliwość operowania ładunkami o masie do 1 tony i podejmowania ich z wysokości ok. 1,3 m. Umożliwia też przepychanie z drogi przemarszu unieruchomionych pojazdów lub innych obiektów o masie dochodzącej do 2 ton. Dzięki zastosowaniu systemu szybkozłączy pozwalających przyłączyć do osprzętów różnego typu efektory (narzędzia) zakres realizowanych zadań może być rozszerzany i dostosowywany do bieżących potrzeb. Wpływa to na rozległość zastosowań i pozwala elastycznie reagować na różne zagrożenia.


Przy tak dużych możliwościach roboczych na uznanie zasługuje kompaktowość robota. Dzięki wymiarom 2 x 1,45 x 4,7 m jest on nie tylko łatwy do dowiezienia w miejsce działań, lecz także ma dużą swobodę poruszania się w ograniczonej przestrzeni.

 

Rohatyniec może realizować wiele typów misji i stanowić wartościowe wyposażenie nie tylko saperskich jednostek wojskowych. Robot zostanie zaprezentowany na stoisku Wojskowej Akademii Technicznej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach 7-10.09.2021 r. w Kielcach.

 

red. Dominika Naruszko
fot. płk dr inż. Tomasz Muszyński

 

 

W przypadku zainteresowania rozwiązaniem zapraszamy również do kontaktu bezpośredniego:

 

dr inż. Bogusława Gradzik

broker technologii

Wojskowa Akademia Techniczna

tel. 261 83 90 88

e-mail: boguslawa.gradzik@wat.edu.pl