Popularyzatorzy z WAT na 25. Festiwalu Nauki w Warszawie

2 zdjęć w galerii
Osiem popularnonaukowych spotkań w ramach 25.Festiwalu Nauki w Warszawie zorganizowali badacze z Wojskowej Akademii Technicznej. Udostępniamy relacje z wygłoszonych wykładów i prezentacje przygotowane przez naszych naukowców.

Podczas wykładu inaugurującego Festiwal Nauki w WAT „Krótką historię materiałów wybuchowych” przedstawił prof. dr hab. inż. Radosław Trębiński. Naukowiec wyjaśniał m.in., że po śmierci  najmłodszego brata Alfreda Nobla, późniejszy wynalazca dynamitu miał osobiste powody, aby dążyć do ujarzmienia kapryśnej natury nitrogliceryny. Zapraszamy do przeczytania relacji dostępnej w cyklu „Nauka i technologia WAT”.

 

Na uczelnianym kanale YouTube oraz na fanpage’u FB @naukaitechnologiaWAT znajdują się nagrania wybranych wykładów.

O tym „Jak rozwiązywać zadania z fizyki?” mówi dr hab. inż. Paweł Perkowski. Jego zdaniem zadania z fizyki wymagają wiedzy fizycznej i matematycznej, umiejętności rachunkowych, wyobraźni przestrzennej, umiejętności formułowania pytań, zdolności rysunkowych, krytycznego podejścia do otrzymanych wyników, praktyki, dużo zaparcia i cierpliwości.

Jak przebiega „Walka niezbrojna w gęstym otoczeniu społecznym” zdradza dr Paweł Kawalerski, tłumacząc, że regułą takiej walki jest skrytość działania i kamuflaż władzy, czyli powodowanie, aby przeciwnik sam wyrządzał sobie szkody poprzez swoje niewłaściwie działanie.

 

Pozostałe lekcje festiwalowe przygotowali:

  • Uzbrojenie żołnierza przyszłości – mjr dr inż. Łukasz Szmit
  • Zastosowanie drukarek oraz druku 3D w projektowaniu części maszyn – dr inż. Michał Grązka
  • W jaki sposób możemy sobie radzić w sytuacjach trudnych, kryzysowych? - prof. dr hab. Marian Cieślarczyk
  • Wpływ brutalizacji życia społecznego na bezpieczeństwo personalne młodzieży – dr hab. Aleksandra Skrabacz
  • Prywatność w sieci – Luiza Trzcińska

 

Wszystkie prezentacje dostępne są w zakładce „Podziel się wiedzą” na stronie Działu Nauki WAT.

 

koordynator – Joanna Kumor

red. Karolina Duszczyk