Maszyny dla nowoczesnej armii

3 zdjęć w galerii
Wraz z rozwojem technologicznym zmienia się także sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych. Nowoczesne rozwiązania coraz częściej zastępują człowieka, dzięki czemu straty ludzkie na polu walki są mniejsze. Zdalnie sterowane czy nawet autonomiczne maszyny to w niedalekiej przyszłości obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowoczesnych armii świata.

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej z myślą o postępie technologicznym zaprojektowali hybrydową wielofunkcyjną bezzałogową platformę lądową umożliwiającą montaż różnego typu wyposażenia i sensorów, a docelowo lekkiego uzbrojenia. Sterowany zdalnie pojazd został zaprojektowany tak, by nie wymagał bezpośredniej obecności człowieka, co ma ogromne znaczenie, szczególnie w sytuacjach wysokiego ryzyka.

 

Platforma jest wyposażona w generator prądotwórczy i całkowicie bezobsługowy akumulator najnowszej generacji, który może pracować bez ładowania nawet rok, a w dodatku jest lekki, trwały i bezpieczny w kontakcie z wodą. Jeśli w czasie pracy akumulator się rozładuje, może być zdalnie doładowany z generatora. W przyszłości platforma może też służyć jako bezzałogowy punkt ładowania energii elektrycznej dla bezzałogowych statków powietrznych.

 

Dzięki sześciu modułom napędowym zabudowanym w samonośnym nadwoziu pojazd cechuje się niezależnością. Nawet w razie awarii każdy moduł można szybko wymienić, np. z wykorzystaniem pojazdu-dawcy.

 

UGV (unmanned ground vehicle) z WAT jest na tyle mały i lekki, że może z łatwością poruszać się w przestrzeni zurbanizowanej, wewnątrz budynków i infrastruktury miejskiej, wjeżdżać na typowej konstrukcji schody czy przejeżdżać przez drzwi, a tryb cichej jazdy umożliwia niezauważone zbliżenie się do przeciwnika lub wyznaczonego obiektu.

 

Dzięki wyposażeniu w kamery obserwacyjne platforma może być stosowana jako pojazd patrolowo-rozpoznawczy lub obserwacyjny. Może wykonywać swoje zadania na zaprogramowanej lub na bieżąco konfigurowanej trasie. Specjalne uchwyty umożliwiają przewóz zaopatrzenia dla odizolowanych pododdziałów w niebezpiecznych strefach, a także wsparcie lub autonomiczną ewakuację rannego z terenu zagrożonego.


Rozwiązanie zostanie zaprezentowane na stoisku Wojskowej Akademii Technicznej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach 7-10 września 2021 r. w Kielcach.

 

red. Dominika Naruszko

fot. Mirosław Karczewski, canva.com

                                                                                                    

W przypadku zainteresowania rozwiązaniem zapraszamy również do kontaktu bezpośredniego:

 

dr inż. Bogusława Gradzik

broker technologii

Wojskowa Akademia Techniczna

tel. 261 83 90 88

boguslawa.gradzik@wat.edu.pl