Jak komunikować się bezpiecznie?

2 zdjęć w galerii
Zaawansowane systemy technologiczne umożliwiają nawiązywanie połączenia na różne sposoby. Wiąże się to z wieloma wcześniej niedostępnymi szansami, ale niesie także zagrożenia.

Konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna, Transbit Sp. z o.o. oraz Asseco Poland SA, opracowało Bezpieczny System Komunikacji Multimedialnej (BSKM), który dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zapewnia bezpieczny obieg informacji w środowiskach heterogenicznych. Ten wysokiej jakości system spełnia wymagania bezpieczeństwa NATO ujęte w STANAG 5068 i umożliwia przesyłanie danych pomiędzy różnymi sieciami niejawnymi z wykorzystaniem sieci publicznych.

 

Z czego zbudowany jest Bezpieczny System Komunikacji Multimedialnej?

 

W skład BSKM wchodzą:

  • Terminal SVoIP (VT-10SCIP) – umożliwia realizację jawnej oraz poufnej komunikacji głosowej i wideo w środowiskach heterogenicznych z technologiami Voice over Internet Protocol (VoIP) i Video over Internet Protocol (Video over IP) oraz sygnalizacjami SIP i H.323. Jest interoperacyjny i może być stosowany w dwóch bezpiecznych trybach pracy.
  • Bramka SVoIP (VG-30SCIP) – w połączeniu z terminalem pozwala na poufną komunikację głosową z różnymi systemami komunikacji głosowej. Jest to integrator systemów przetwarzających dane jawne i niejawne w zakresie dowolnej komunikacji.

 

Jak działa Bezpieczny System Komunikacji Multimedialnej?


Za bezpieczeństwo przesyłanych danych odpowiada implementacja protokołu Secure Communications Interoperability Protocol (SCIP). SCIP pozwala na zastosowanie mechanizmów kryptograficznych do utajnienia transmisji głosu i danych w sposób ustandaryzowany. Terminal VT-10SCIP umożliwia realizację połączeń punkt – punkt i punkt – wielopunkt z możliwością rozbudowy o kolejne funkcjonalności, np. transmisję obrazu.

 

Czym się wyróżnia Bezpieczny System Komunikacji Multimedialnej?

 

BSKM to rozwiązanie innowacyjne i wybiegające w przyszłość – jego komponenty mają zastosowanie zarówno w istniejących sieciach telekomunikacyjnych i teleinformatycznych realizujących usługi na różnym poziomie bezpieczeństwa, jak i w sieciach, które dopiero powstaną.  

 

Komponenty BSKM są uniwersalne, efektywne i niezawodne, dzięki czemu mogą stanowić podstawę systemu wymiany danych dla organów kierowania bezpieczeństwem narodowym. Dzięki swojej elastyczności BSKM może być z powodzeniem wdrożony w sektorze obronnym, dyplomacji lub w sektorze komercyjnym, m.in. w finansach i bankowości.

 

O wysokiej jakości rozwiązania świadczą pozytywne wyniki regularnie przeprowadzanych procesów weryfikacji i walidacji oceniających funkcjonalność usługową i techniczną w zakresie komunikacji i bezpieczeństwa danych.

 

Rozwiązanie zostanie zaprezentowane na stoisku Wojskowej Akademii Technicznej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach 7-10.09.2021 r. w Kielcach.

 

 

red. Dominika Naruszko
fot. canva.com
 

 

W przypadku zainteresowania rozwiązaniem zapraszamy również do kontaktu bezpośredniego:

 

dr inż. Bogusława Gradzik

broker technologii

Wojskowa Akademia Techniczna

tel. 261 83 90 88

e-mail: boguslawa.gradzik@wat.edu.pl