Wyróżnienie w hackatonie Time 2 Hack 2

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Agencja Wywiadu
Drużyna z Wojskowej Akademii Technicznej awansowała do finału Time to Hack 2 (T2H2) - drugiej edycji konkursu Capture The Flag organizowanego przez Agencję Wywiadu. Podchorążowie Wydziału Cybernetyki wywalczyli 10 pozycję w klasyfikacji końcowej, pokonując łącznie 150 drużyn.

W rozdaniu wyróżnień uczestniczył rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

 

Wydarzenie Time to Hack 2 ma na celu zwrócenie uwagi osób związanych z branżą IT na istotną w dzisiejszych czasach problematykę cyberbezpieczeństwa. Tegoroczna edycja różniła się od poprzedniej zarówno pod względem organizacyjnym, jak i konwencją przygotowanych zadań. Zawody składały się z dwóch etapów: kwalifikacji oraz finałów, w których łącznie wzięło udział około 160 drużyn. Każda z nich mierzyła się z wyzwaniem rekonesansu i przejęcia zwirtualizowanej infrastruktury przypominającej te wykorzystywane w realnych organizacjach.

 

„W ramach wykonywanych zadań sprawdzane były umiejętności, a także kompleksowa wiedza z zakresu: rekonesansu infrastruktury sieciowej, inżynierii wstecznej, exploitacji binarnej, kryptoanalizy, bezpieczeństwa aplikacji internetowych, eskalacji uprawnień w systemach Linux oraz Windows, poruszania po przejętej infrastrukturze wewnętrznej (pivotingu), a także specyfiki działania usług sieciowych” – wyliczają członkowie drużyny sierż. pchor. Mateusz Sokolnicki i sierż. pchor. Jakub Święs.

 

Zdaniem płk. dr. inż. Rafała Kasprzyka z Wydziału Cybernetyki WAT, konkursy typu CTF (ang. Capture The Flag) są bardzo atrakcyjną formą weryfikacji, a jednocześnie podnoszenia poziomu swojej wiedzy i umiejętności praktycznych z obszaru cyberbezpieczeństwa.

 

„Każdy konkurs CTF to nic innego jak wyścig w niemetrycznej przestrzeni jaką jest cyberprzestrzeń. W tym wyścigu nie liczy się fizyczna siła, szybkość i zwinność, a tylko z pewnego punktu widzenia istotna jest wytrzymałość. Niekiedy wyścig w cyberprzestrzeni to wiele godzin lub dni trwania konkursu. A poza konkursem ten wyścig rozpoczął się wiele lat temu, wciąż trwa i nie widać na horyzoncie mety” – tłumaczy płk dr inż. Rafał Kasprzyk.

 

Co zatem się liczy? Ekspert wymienia umiejętności, które pozwalają "poruszać się w cyberprzestrzeni" jak "ryba w wodzie" – to m.in. budowa sieci komputerowych, funkcjonowanie systemów operacyjnych, inżynieria oprogramowania (w szczególności inżynieria wsteczna), kryptologia, różnorodne protokoły sieciowe, formaty, standardy, a przede wszystkim zdolność do analitycznego myślenia i kreatywność.

 

„Podchorążowie Wydziału Cybernetyki nieustannie dowodzą, że liczą się w tej intelektualnej grze w cyberprzestrzeni, a kadra badawcza i dydaktyczna podejmuje wszelkie możliwe działania, aby kształcić na najwyższym poziomie i motywować wszystkich podchorążych. Każdy absolwent Wydziału Cybernetyki staje się bowiem elementem systemu bezpieczeństwa państwa w cyberprzestrzeni, a nigdy nie wiemy kto może się okazać tym elementem najważniejszym” – ocenia płk dr inż. Rafał Kasprzyk.

 

„Wydarzenia takie jak to stanowią dobrą okazję do sprawdzenia własnych umiejętności, poszerzenia wiedzy oraz wskazania kierunku do dalszego rozwoju” – podsumowują się sierż. pchor. Mateusz Sokolnicki i sierż. pchor. Jakub Święs.

 

red. Karolina Duszczyk

fot. Agencja Wywiadu