„Bardzo zależy nam na pogłębianiu współpracy z gospodarką, w tym z firmą DEZAMET z grupy PGZ. Chcemy, aby wspólnie przygotowane rozwiązania były wdrażane w Siłach Zbrojnych RP, mamy bogatą historię takich wdrożeń jako partner wielu konsorcjów. Zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie ma taka kooperacja w trudnych, wymagających czasach. W Wojskowej Akademii Technicznej bardzo intensywnie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, przygotowujemy portfolio technologii dla Wojska Polskiego, mamy nowe koncepcje konstrukcyjne m.in. w obszarze amunicji. Rośnie liczba projektów i publikacji, ale również inwestycji. Rozwijamy intensywnie zasoby ludzkie, kształcąc przyszłych dowódców dla naszych Sił Zbrojnych, specjalistów w najważniejszych obszarach technicznych i pozatechnicznych, a także specjalistów na potrzeby offsetu. Prowadzimy też elitarne, specjalistyczne studia podyplomowe dla pracowników kooperujących z nami firm przemysłu zbrojeniowego. Obecnie Polska pozyskuje sprzęt wojskowy z zagranicy, ale równocześnie dbamy o własne technologie na wypadek zerwania łańcuchów dostaw. To strategicznie ważne dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – podkreślił Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
„Rozpoczęliśmy dziś nowy etap w długoletniej współpracy naszej firmy DEZAMET z Wojskową Akademią Techniczną – intensyfikujemy wspólne działania. WAT stanowi zaplecze dla wielu naszych projektów amunicyjnych. Chcemy rozwijać nowe technologie, a tym samym nasze portfolio produktowe i mieć je sprawdzone, zweryfikowane i spełniające międzynarodowe standardy. To pozwoli realizować zadania, które stawiają przed nami Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Obrony Narodowej i Polska Grupa Zbrojeniowa – tak, abyśmy mogli obronić nasz kraj na wypadek zagrożenia. Czasy wymagają od nas jeszcze intensywniejszej kooperacji z wojskiem dla zapewnienia suwerenności technologicznej Polski. Akademia stanowi niezbędne dla nas zaplecze umiejętności i wiedzy technicznej, jest źródłem szkoleń wspierających rozwój kadry menedżerskiej. Nasze porozumienie to przyszłość, nawet w wymiarze pokoleniowym.” – powiedział Prezes Dariusz Szlęzak.
Dotychczas WAT i DEZAMET prowadziły wspólne prace naukowo-badawcze, mają na koncie wspólne patenty i artykuły, a także prestiżowe nagrody – w 2012 roku otrzymały DEFENDERA za System Broni i Amunicji Obezwładniającej kalibru 40 mm – SBAO-40, jedną z głównych nagród przyznawanych podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Współpraca obejmowała ponadto praktyki studenckie oraz konsultacje naukowo-badawcze i dydaktyczne. Zgodnie z umową rozpocznie się nowy etap wspólnych działań.
ZM DEZAMET to spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., wywodząca się z powstałej w 1939 r. Wytwórni Amunicji Nr 3, która została utworzona w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Jest znaczącym producentem sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP z ponad 80-letnią tradycją, oferującym szeroki wachlarz produktowy amunicji średnio- i wielkokalibrowej, w tym m.in.: 155 mm amunicję artyleryjską, 120 mm, 98 mm i 60 mm amunicję moździerzową oraz 40 mm amunicję granatnikową. Dodatkowo świadczy usługi i sprzedaż w zakresie produkcji cywilnej.
O pogłębieniu współpracy i wdrożeniu porozumienia rozmawiali ze strony WAT: dr hab. inż. Stanisław Kachel, prof. WAT – Dziekan Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT, dr hab. inż. Ryszard Woźniak, prof. WAT – Dyrektor Instytutu Techniki Uzbrojenia WML WAT i dr hab. inż. Zbigniew Surma – Kierownik Laboratorium Artylerii i Balistyki ZAB ITU WML WAT, kierujący również studiami podyplomowymi pn. „Konstrukcja, technologia i eksploatacja sprzętu wojskowego”.
Prezesowi ZM DEZAMET towarzyszyli: Dyrektor ds. Technicznych Tomasz Grochowski i Główny Konstruktor Maciej Rębisz.
Karolina Duszczyk
fot. Mariusz Maciejewski