Traktowałem WAT jak dom, a jej społeczność jak moją rodzinę

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Mariusz Maciejewski
„W tym miejscu bije serce polskiej armii. Od Wojskowej Akademii Technicznej zależy jej przyszłość. Z wyrazami uznania i wdzięczności za ponad 11 letnią współpracę w trosce o kadry oficerskie Wojska Polskiego” – tymi słowami, dokonując wpisu do Księgi Pamiątkowej WAT, Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup gen. bryg. dr Józef Guzdek pożegnał się z naszą uczelnią kończąc posługę duszpasterską na stanowisku Biskupa Polowego WP.

Uroczysta zbiórka z okazji  pożegnania w WAT Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa gen. bryg. dr. Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego odbyła się 24 stycznia 2022 r.

 

Rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, w imieniu swoim i całej społeczności akademickiej, podziękował księdzu Arcybiskupowi za posługę duszpasterską w naszej Akademii.

 

„Wierny przyjaciel jest potężną obroną – kto go znalazł, skarb znalazł (Syr 6,14) – Takim przyjacielem od wielu lat jesteś dla nas Ty, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie” – mówił płk prof. Przemysław Wachulak. „Przez wszystkie lata odczuwaliśmy Twoje wsparcie dla naszego trudu, zrozumienie dla naszych problemów, doświadczyliśmy wielkiej życzliwości, opieki duszpasterskiej i troski. Zawsze mogliśmy liczyć na przychylność i pomoc. Twoja posługa zapisała kolejny, piękny rozdział w obszernej księdze naszej Akademii, za co bardzo serdecznie dziękuję” – dodał rektor-komendant WAT.

 

16 lipca 2021 roku ks. Arcybiskup gen. bryg. dr Józef Guzdek został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Białostockim. Równocześnie Ojciec Święty zlecił Księdzu Arcybiskupowi posługę biskupią w charakterze Administratora Apostolskiego Ordynariatu Polowego do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez nowego ordynariusza wojskowego.

 

„Dziękujemy za przykład żywej wiary, dobroci, życzliwości i pokory. Za wspaniałą współpracę, która wyrażała się w obecności Jego Ekscelencji na niemal każdym ważnym wydarzeniu towarzyszącym życiu Wojskowej Akademii Technicznej” – mówił rektor-komendant WAT. Jak zaznaczył, Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup gen. bryg. dr Józef Guzdek był zatroskany o dobro moralne każdego studenta i pracownika WAT. Troska ta objawiała się w przekazywaniu wartości, na których mogli budować swoje życie, dodawaniu odwagi w dążeniu do spełniania marzeń i ukazywaniu wartości ciężkiej pracy. Dotychczasowy Biskup Polowy Wojska Polskiego wiedział, jak  wielką rangę mają dyscypliny naukowe wykładane w naszej Uczelni – doceniał wkład wykładowców i wychowawców WAT w rozwój intelektualny i moralny nowego pokolenia Polaków. Wspierał studentów także w aspekcie materialnym – każdego roku przyznawał stypendium dla najzdolniejszego podchorążego.

 

Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, iż WAT to instytucja, którą podczas swojej posługi w Ordynariacie Polowym odwiedzał najczęściej. „Traktowałem Wojskową Akademię Techniczną jak dom, a jej społeczność jak moją rodzinę. Tu bije serce polskiej armii. Ponieważ to nie siła mięśni, ale siła intelektu, myśl techniczna decydują o silnej armii” – podkreślił gen. bryg. dr Józef Guzdek. „Kształtowanie wysokiego morale oficerów i żołnierzy to rola kapelanów wojskowych. To oni ugruntowują żołnierską postawę w poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny, towarzyszą im wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, także na polach walki, wspierają i służą radą w trudnych chwilach” – mówił ks. Arcybiskup.

 

Zapewnił, iż zachowa w swej pamięci i sercu całą społeczność WAT. Wojskowej Akademii Technicznej życzył dalszego konstruktywnego rozwoju, a studentom – wytrwałości i odwagi w dążeniu do realizowania naukowych i zawodowych ambicji.  „Pamiętam i będę pamiętał. Życzę Bożego Błogosławieństwa i odwagi, by sprostać tym zadaniom, które przyszłość będzie przed Wami stawiać” – mówił Metropolita Białostocki.

 

Z rąk rektora-komendanta WAT otrzymał wyróżnienia i upominki. Uroczystość zakończyło odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.

 

Od 15 stycznia 2022 r. funkcję Biskupa Polowego WP pełni ks. dr Wiesław Lechowicz. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1987 r. Rozprawę doktorską z teologii obronił w 1996 r. na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie. W 1998 r. został kapelanem biskupa tarnowskiego Wiktora Skorca. W 1999 r. objął obowiązki prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, którego w 2004 r. został rektorem. W 2002 r. obronił pracę licencjacką z prawa kanonicznego w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2007 r. papież Benedykt XVI mianował ks. dr. Wiesława Lechowicza biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Sakrę biskupią ks. Lechowicz przyjął w 2008 r. Od 2011 r. – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Inicjator międzynarodowych Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Mariusz Maciejewski