Szkolenie wojskowe dla uczniów WOLI

8 zdjęć w galerii
Zajęcia z taktyki i rozpoznania wojskowego przeprowadzili żołnierze zawodowi WAT dla uczniów Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego im. Polskich Kryptologów. Podczas szkolenia młodzież poznała podstawowe zagadnienia z zakresu wojskowości.

Zajęcia przeprowadzone 10 i 11 stycznia 2022 r. rozpoczęły cykl szkoleniowy dla uczniów liceum, któremu patronuje nasza uczelnia. Głównym celem cyklu jest nauka określonych zdolności oraz rozwijanie indywidualnych umiejętności młodych adeptów sztuki wojennej. Zajęcia realizowane są w oparciu o sprzęt i infrastrukturę WAT, zgodnie z warunkami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie danego obiektu. Za właściwą organizację i przeprowadzenie szkolenia odpowiadają wykwalifikowani instruktorzy, którzy na co dzień pełnią obowiązki dowódców plutonów.

 

Podczas zajęć uczniowie uczą się podstawowych metod przygotowania żołnierza i jego działań w czasie marszu ubezpieczonego oraz zapoznają się z sygnałami dowodzenia i łączności. Poznają również sposoby organizacji posterunku obserwacyjnego, postępowania w działaniach rozpoznawczych i w czasie patrolu oraz właściwe nawyki w przypadku nawiązania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem.

 

„Uczniowie wykazują bardzo duże zaangażowanie. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych są skupieni i z dużą łatwością przyswajają nowe umiejętności. Cieszy fakt, że niektórzy z nich rozwijają swoje zainteresowania związane z wojskiem w czasie wolnym od nauki. Dzisiaj poznają podstawy, ale jeżeli w przyszłości zdecydują się na studia wojskowe w WAT, ich wiedza zostanie poszerzona o znacznie trudniejsze zagadnienia” – podkreśla prowadzący zajęcia ppor. Bartosz Głuszec.

 

Cykl szkoleniowy realizowany będzie w semestrze letnim i obejmie wszystkie klasy liceum. To działania wynikające ze współpracy i patronatu Wojskowej Akademii Technicznej nad szkołą.

 

Więcej informacji o Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym znajduje się na stronie woli.wat.edu.pl.

 

mjr Tomasz Misiejuk

red. Ewa Jankiewicz

fot. mjr Tomasz Misiejuk, por. Mateusz Kołodziej