OSU-35K, karabinki MSBS GROT i PERUN laureatami konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa

5 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Mariusz Maciejewski
Podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach cztery produkty powstałe przy udziale naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej wyróżniono nagrodą Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022.

Nagrody 10. edycji konkursu zostały wręczone 7 września 2022 r. w czasie uroczystej gali w centrum kongresowym kieleckich targów. Tytuł Lidera Bezpieczeństwa Państwa otrzymały w tym roku 23 podmioty. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych, a jego jubileuszową edycję objął patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

 

W imieniu Wojskowej Akademii Technicznej statuetki odebrali prorektor ds. rozwoju płk dr hab. inż. Jacek Świderski, dr hab. inż. Ryszard Woźniak i dr hab. inż. Zbigniew Leciejewski z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz dr inż. Kamil Wacławik z Wydziału Cybernetyki. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach. Produkty opracowane przy udziale WAT zostały wyróżnione w kategorii innowacyjny produkt.

 

Zdalnie sterowany, lekki, przeciwlotniczy okrętowy system uzbrojenia OSU-35K został opracowany przez konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), PIT-RADWAR S.A., Akademia Marynarki Wojennej i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. OSU-35K to zdalnie sterowany, stabilizowany okrętowy system uzbrojenia wyposażony w automatyczną armatę 35 mm z niezależnym optoelektronicznym systemem śledzenia celu. W skład systemu wchodzą automatyczna armata (AM-35), zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca (ZGS-35), blok systemu kierowania ogniem (BSKO) i rezerwowe stanowisko kierowania ogniem (RSKO). Konstrukcje AM-35 i ZGS-35 wykonane są w technologii włókien węglowych. OSU-35K zapewnia zwalczanie celów powietrznych wykonujących manewr kursem, prędkością i wysokością w strefie ognia oraz celów nawodnych. Przeznaczony jest do współpracy z CMS (Combat Management System). Otwarta architektura systemu, jego modułowość i skalowalność dają możliwość integracji na okrętach wielu klas.

 

Nagrodzono również dwa produkty opracowane przez konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider) i Fabryka Broni „Łucznik”-Radom: 5,56 mm karabinek standardowy (podstawowy) w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym MSBS GROT B16 oraz 5,56 mm subkarabinek w kolbowym układzie konstrukcyjnym MSBS GROT C10.

 

Cechą szczególną karabinka standardowego MSBS GROT B16 jest brak kolby, a jej funkcję spełnia komora zamkowa zakończona trzewikiem. Magazynek nabojowy usytuowano za chwytem pistoletowym wewnątrz długiej komory spustowej. Środek ciężkości karabinka usytuowany jest nad chwytem pistoletowym, co powoduje m.in. że broń odznacza się bardzo dobrą manewrowością ruchową, pozwalającą na szybkie przeniesienie ognia z celu na cel. To jedna z głównych cech tej broni, która wskazuje, że nadaje się ona do wykonywania zadań bojowych w jednostkach wojskowych zmechanizowanych i powietrzno-desantowych, jak również jest doskonałym uzupełnieniem uzbrojenia dla załóg sprzętu ciężkiego i kierowców. Do karabinka można przyłączać 40 mm modułowy granatnik podwieszany, a także nóż-bagnet i odrzutnik do strzelania amunicją ćwiczebną (ślepą).

 

Subkarabinek MSBS GROT C10 jest „skróconą” odmianą 5,56 mm karabinka standardowego (podstawowego) MSBS GROT (wprowadzonego do uzbrojenia Wojska Polskiego w grudniu 2017 r. pod nazwą GROT C16 FB M1), w której m.in. zastosowano lufę o długości 264 mm. Dzięki temu broń jest bardzo kompaktowa, co sprawia, że doskonale nadaje się do walki m.in. w ciasnych przestrzeniach. Karabinki rodziny MSBS są zaliczane do broni indywidualnej, samoczynno-samopowtarzalnej (strzelającej ogniem pojedynczym i ciągłym), przeznaczonej do obezwładniania i zwalczania siły żywej, środków ogniowych i urządzeń technicznych w każdym terenie i w dowolnych warunkach meteorologicznych, występujących w strefie ogólnoklimatycznej. Karabinki działają na zasadzie wykorzystania energii części gazów prochowych odprowadzanych w czasie strzału bocznym otworem w lufie i przekazywanych na zespół suwadła z zamkiem za pośrednictwem tłokowego mechanizmu gazowego z krótkim ruchem tłoka. Są zasilane z magazynków pudełkowych o pojemności 30 nabojów 5,56x45 mm. Karabinki te są kolejnymi elementami systemu MSBS-5,56 gotowymi do wdrożenia do Sił Zbrojnych RP.

 

Kapituła konkursu przyznała nagrodę także pojazdowi kołowemu do zadań rozpoznawczych i bojowych Perun. To drugie wyróżnienie dla tego produktu podczas tegorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach. Perun został uhonorowany również nagrodą Defender. Pojazd powstał w ramach projektu zrealizowanego przez konsorcjum w składzie: Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. (lider), Wojskowa Akademia Techniczna i białostocka spółka STEKOP S.A. Posiada zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wraz z karabinem maszynowym oraz systemy odstraszania i śledzenia. Uzbrojony bezzałogowiec przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, w tym penetrację miejsc niebezpiecznych i niedostępnych dla człowieka, a także do realizowania zadań wsparcia ogniowego piechoty i sił specjalnych. Może wykonywać misje trudne, niebezpieczne i w każdych warunkach atmosferycznych. Znakomicie będzie też wspierać ochronę wojsk i obiektów ważnych ze względu na bezpieczeństwo i obronność państwa. Projekt „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych” współfinansowany był przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Mariusz Maciejewski