Nowo przyjęci podchorążowie otrzymali pierwszą służbową broń

9 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Alicja Szulc
„Ta broń, którą dziś otrzymujecie jest symbolem wielkiego zadania, jakie przed Wami stoi, jest symbolem służby Ojczyźnie oraz pokładanych w Was nadziei. Otrzymujecie ją wraz z zaufaniem całego społeczeństwa, że nie zawiedziecie, że dobrze wykorzystacie tę szansę na zdobywanie wiedzy, na kształtowanie Waszych charakterów i oddacie serca w służbie dla Ojczyzny” – mówił rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podczas uroczystości wręczenia broni nowo powołanym podchorążym.

Uroczysta zbiórka z udziałem władz uczelni i przedstawicieli kadry odbyła się 13 września 2021 r. na placu apelowym WAT.  Nowo powołani żołnierze otrzymali najnowocześniejszą polską broń indywidualną polskiego żołnierza przyszłości. To 5,56 mm karabinek standardowy w układzie klasycznym Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS GROT, opracowany przez Instytut Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT oraz Fabrykę Broni „Łucznik” Radom.

 

Witając podchorążych, rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podkreślił, że studiowanie w Wojskowej Akademii Technicznej to nie tylko zaszczyt, ale też wielkie zobowiązanie wobec samej Akademii, rodzin żołnierzy, ale przede wszystkim wobec Ojczyzny. Przypomniał, że już od 70 lat WAT kształci wysoko wykwalifikowane kadry techniczne dla potrzeb Sił Zbrojnych RP, jest eksperckim wsparciem dla resortu obrony narodowej oraz znaną w kraju i na świecie jednostką naukową. „Kształcimy w sposób nowoczesny, można śmiało powiedzieć – innowacyjny.  Dziś to dla Was otwierają się drzwi Wojskowej Akademii Technicznej, to Wy staniecie się w przyszłości wysokiej klasy inżynierami-dowódcami. Zanim to się stanie, czeka Was trud i wysiłek zdobywania wiedzy” – mówił rektor-komendant WAT. Nawiązał również do szkolenia wojskowego, które będzie krótsze niż w latach ubiegłych, ale intensywne i wymagające. „Szkolenie trudne fizycznie, ale może jeszcze bardziej psychicznie. Wymaga odpowiedniego nastawienia mentalnego, samozaparcia, dyscypliny i motywacji. Ma ono na celu kształtowanie Waszych charakterów i przełamywanie słabości. Nauczycie się podejmować trafne decyzje pod presją czasu, a także współpracować ze sobą. To bardzo ważne przymioty żołnierza, który niezwłocznie musi reagować na nowe okoliczności i realia dzisiejszego pola walki” – powiedział płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

 

Podchorążowie, którzy w procesie rekrutacji zdobyli najwięcej punktów rankingowych na poszczególnych wydziałach akademickich otrzymali broń z rąk rektora-komendanta WAT.

W grupie tej znaleźli się: 

  • pchor. Mateusz Kowalczyk z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa – 139 punktów rankingowych,
  • pchor. Piotr Bulzak z Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania – 129 punktów rankingowych,
  • pchor. Weronika Ciepła z Wydziału Cybernetyki – 129 punktów rankingowych,
  • pchor. Dominik Dębowski z Wydziału Nowych Technologii i Chemii – 125 punktów rankingowych,
  • pchor. Jakub Zbierski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji – 102 punkty rankingowe,
  • pchor. Karolina Jania z Wydziału Elektroniki – 100 punktów rankingowych,
  • pchor. Jakub Wojciechowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej – 96 punktów rankingowych.

 

Pozostali podchorążowie broń oraz książeczki wojskowe otrzymali od dowódców kompanii w pododdziałach. Przed nimi podstawowe szkolenie wojskowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej 25 września 2021 r.

 

„Tylko systematyczną, ciężką pracą i poświęceniem w zdobywaniu wiedzy odniesiecie sukces. Zapewniam, że na tej niełatwej drodze, którą wybraliście będziemy Was, jako kadra dydaktyczna i dowódcza, nieustannie wspierać. Nie poddawajcie się, a osiągniecie wyznaczone cele” – powiedział płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, życząc kandydatom na żołnierzy zawodowych wytrwałości w dążeniu do zdobycia pierwszych oficerskich gwiazdek.

 

Na zakończenie uroczystości została odśpiewana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Alicja Szulc