Miasto Prudnik uhonorowało płk. Grzegorza Kaliciaka

1 zdjęcie w galerii
Autor zdjęcia: archiwum prywatne płk. Grzegorza Kaliciaka
„Grzegorz” – takie imię otrzymał jeden z dębów czerwonych w Prudniku, rodzinnym mieście płk. Grzegorza Kaliciaka, prorektora ds. wojskowych naszej uczelni. W ten sposób władze powiatu uhonorowały bohatera z Karbali.

Imieniem pułkownika Grzegorza Kaliciaka nazwano okazały dąb czerwony, objęty ochroną prawną jako pomnik przyrody, o obwodzie ponad trzech metrów rosnący w parku przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku. Wybitny polski żołnierz jest absolwentem tej szkoły.

 

Płk Grzegorz Kaliciak, jako 31-letni kapitan Wojska Polskiego w 2004 roku służył na misji wojskowej w Iraku podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Dowodził oddziałem żołnierzy polskich i bułgarskich, którzy bronili miejskiego ratusza (City Hall) w Karbali przed atakującymi szyickimi oddziałami Armii Mahdiego. Bitwa ta została uznana za największą bitwę z udziałem polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej. W ramach służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku w 2007 r. (podczas VIII zmiany) pełnił funkcję szefa TOC (taktyczne centrum dowodzenia). Służył także w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie: podczas VIII zmiany oraz IX zmiany w 2011 r. jako zastępca dowódcy Zgrupowania Bojowego BRAVO. Weteran poszkodowany – ranny podczas wybuchu IED w Afganistanie. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za osobiste męstwo w akcji bojowej.

 

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, studiował politologię oraz reagowanie kryzysowe. Służbę zawodową rozpoczął w 4. Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie. Autor książek: „Karbala. Raport z obrony City Hall”, „Afganistan. Odpowiedzieć ogniem”, „Bałkany. Raport z polskich misji”, „Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku”. Był także konsultantem wojskowym i statystą przy produkcji filmu fabularnego pt. „Karbala” (premiera we wrześniu 2015), ukazującego wydarzenia z 2004 r., w którym przedstawiono postać kpt. Kalickiego, pierwowzorem którego była osoba kpt. Grzegorza Kaliciaka.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. archiwum prywatne płk. Grzegorza Kaliciaka