70-lecie WAT na targach MSPO

31 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Alicja Szulc
Najnowsze rozwiązania technologiczne Wojskowej Akademii Technicznej prezentowane są w ramach Wystawy Sił Zbrojnych RP na trwającym XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. W dniu inauguracji targów stoisko WAT odwiedził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Z okazji jubileuszu uczelni, rektor-komendant WAT wręczył wyróżnienia przedstawicielom instytucji i firm, z którymi Akademia realizuje od lat wspólne prace i projekty naukowo-badawcze.

70-lat działalności WAT dla rozwoju technicznego Sił Zbrojnych RP

 

Akademia współpracuje z prawie 400 partnerami przemysłowymi, firmami oraz instytucjami. Współpraca ta ma jeden zasadniczy cel – to opracowywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskiej gospodarki, co podkreślił rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podczas spotkania z przedstawicielami przemysłu zorganizowanego 7 września w Kielcach w ramach obchodów 70-lecia Wojskowej Akademii Technicznej.

 

„Bezcenna jest wymiana doświadczeń, zasilanie w kadrę techniczną i wspierającą działania zakładów pracy, firm i instytucji, rozwiązywanie problemów technicznych i technologicznych, rozwój zespołów interdyscyplinarnych i konsorcjów. Bardzo liczymy na dalszą, bliską współpracę z polskimi firmami, instytucjami i polskim przemysłem obronnym” – mówił płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. Jak zaznaczył, kontakty na linii WAT – przemysł mają też ogromne znaczenie w kontekście procesów integracyjnych zachodzących w tej dziedzinie w Unii Europejskiej. „Doświadczenia i codzienna praktyka dowodzą, że spotkania naukowców, firm, przedstawicieli przemysłu obronnego i praktyków z wojska, czyli użytkowników uzbrojenia i sprzętu wojskowego, mające na celu wypracowanie rozwiązań podnoszących zdolności operacyjne polskich Sił Zbrojnych, były, są i będą ważnym elementem w harmonogramie działań naszych zespołów naukowo-badawczych” – podsumował rektor-komendant WAT. 

 

Dziękując partnerom WAT za ich zaangażowanie i otwartość, płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak wyraził nadzieję, że bogata oferta naszej uczelni zaprezentowana na tegorocznej wystawie będzie stanowić dodatkową zachętę do kontynuowania i rozwijania współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, w tym w obszarach dynamicznie rozwijanych jak cyberbezpieczeństwo czy tematyka kosmiczna i satelitarna.

 

Podczas spotkania prorektor ds. rozwoju płk dr hab. inż. Jacek Świderski zaprezentował historię uczelni oraz jej najważniejsze obszary działalności, jak i plany na przyszłość. Dyrektor Centrum Certyfikacji Jakości WAT dr inż. Joanna Jasińska opowiedziała o roli i znaczeniu działalności certyfikacyjnej w przemyśle zbrojeniowym oraz wręczyła Złote Certyfikaty Jakości dla wyróżniających się organizacji, które zapewniając wymaganą jakość dostarczanych wyrobów i usług stanowią podstawę skutecznego łańcucha zaopatrywania Sił Zbrojnych RP.

 

Podczas pierwszego dnia targów gościem szczególnym na stoisku WAT był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak zaprezentował szefowi MON najnowsze rozwiązania w obszarze bezzałogowych statków powietrznych, m.in. nagrodzone ostatnio w konkursie MON na projekt nowego drona dla Sił Zbrojnych RP. Uwagę ministra zwróciła również nowa konstrukcja mostu składanego opracowanego w Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

 

Oficjalne otwarcie XXIX MSPO

  

Podczas ceremonii uroczystego otwarcia XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, na której obecni byli też rektorzy uczelni wojskowych, został odczytany list prezydenta RP. Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda podkreślił, że obecność licznych przedstawicieli rządu, administracji państwowej, generalicji i przedsiębiorstw na kieleckich MSPO dowodzi, że zagadnienie bezpieczeństwa wciąż jest jak najbardziej aktualne. „Obecna edycja Salonu, podobnie jak ubiegłoroczna, przypada przecież na trudny czas dla Polski, Europy i całego świata. Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie dziedziny życia, utrudniła produkcję, zachwiała handlem i usługami, pozrywała łańcuchy dostaw. Odcisnęła piętno również na tym, jakże istotnym, segmencie gospodarki, którym jest przemysł obronny" –  napisał prezydent. Dziękując obecnym za przybycie, prezydent Andrzej Duda stwierdził, iż czasy współczesne, pełne niepokoju i agresji, sprawiają, iż w wielu regionach zwiększa się popyt na nowoczesne technologie z zakresu obronności. Tak jest i w Polsce. Dlatego tak ważna jest wdrażana obecnie przez rząd modernizacja polskich Sił Zbrojnych. Jednym z jej elementów jest umowa, która podczas  tegorocznej edycji MSPO została zawarta między Ministerstwem Obrony Narodowej a Polską Grupą Zbrojeniową. Umowa dotyczy budowy systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że zadaniu temu podołają polscy naukowcy, konstruktorzy i inżynierowie, przedstawiciele zarówno sektora publicznego jak i prywatnego.

 

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zapewnił w swoim przemówieniu, że modernizacja polskich Sił Zbrojnych przebiega w sposób płynny. W ciągu kilku lat, tj. od 2014 do 2020 roku ponad dwukrotnie wzrosła pula środków na sfinansowanie zakupu sprzętu wojskowego. Wymiernym efektem tych działań ma być m.in. zakup systemu Patriot,  nowoczesnych samolotów piątej generacji F-35, czołgów Abrams, samobieżnych moździerzy RAK czy też armato haubic KRAB. „Polska zbroi się, dlatego, że taka jest potrzeba wynikająca z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa. Nie zatrzymamy się na tej drodze. W ciągu lat następnych konsekwentnie będziemy budować zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślił minister Błaszczak. Wyraził przy tym przekonanie, że tegoroczny MSPO będzie doskonałą okazją do zawarcia licznych umów oraz umożliwi zaprezentowanie najnowocześniejszych rozwiązań, z których będzie mogło korzystać Wojsko Polskie.

 

Nad takimi rozwiązaniami pracują też naukowcy WAT. Z ofertą naszej uczelni na kieleckich targach można zapoznać się na stronie WAT.

 

Do tradycji MSPO należą Wystawy Narodowe – w tym roku swój potencjał obronny kraje prezentują w Pawilonach Narodowych. Najliczniej reprezentowany jest Pawilon Amerykański. Obecne są także stoiska Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Włoch i Ukrainy. MSPO to także czas nawiązywania kontaktów między firmami polskimi a zagranicznymi. Wystawie towarzyszy wiele imprez towarzyszących jak debaty, konferencje czy seminaria. Stanowią one merytoryczne uzupełnienie ekspozycji, a także – początek współpracy między konkretnymi instytucjami a firmami.

 

Targi potrwają do piątku 10 września. Zapraszamy do odwiedzania stoiska Wojskowej Akademii Technicznej w hali A.   

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Alicja Szulc