„Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowemu Ośrodkowi Medycyny Prewencyjnej w Modlinie oraz Inspektoratowi Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ. Ta współpraca jest dla nas bardzo ważna i za nią dziękujemy. Wojskowa Akademia Techniczna również wspiera inne ośrodki w czasie epidemii. W ostatnim czasie podchorążowie WAT opracowali narzędzia informatyczne wykorzystywane przez Dowództwo WOT w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV‑2. Dziś terytorialsi pomogli nam, za co bardzo dziękujemy” – powiedział rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. „Wszystkim żołnierzom przyświeca wspólny cel – to służba Polsce i jej obywatelom, która dziś wyraża się w walce z niewidzialnym wrogiem. To doskonały sprawdzian – działanie w realnej, niezaplanowanej sytuacji, która dotyczy całego kraju. I ten sprawdzian zdają zarówno podchorążowie WAT, jak i żołnierze WOT, którzy od początku są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Wspólnymi siłami można osiągnąć naprawdę wiele” – podkreśla płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
Celem akcji, która trwała od 8 do 11 stycznia 2021 r., było zbadanie stanu zdrowia podchorążych i kadry dowódczej Batalionów Szkolnych WAT pod kątem obecności koronawirusa. Było to działanie profilaktyczne, które ma zminimalizować ryzyko zakażenia. Wymazy pobierali specjalnie przeszkoleni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Nadzór sanitarno-epidemiologiczny nad badaniami sprawował Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie. Przebadano w sumie 2687 podchorążych i 23 żołnierzy kadry dowódczej. Pozytywny wynik uzyskało 11 podchorążych. Zostali oni przewiezieni do miejsca izolacji. Transport studentów zapewnił Inspektorat Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.
Zespołom wymazowym WOT za wysiłek włożony w przeprowadzenie testów, w imieniu komendy Wojskowej Akademii Technicznej, podziękowali płk mgr inż. Piotr Bawoł – kierownik Zespołu Ogólnowojskowego oraz ppłk Dariusz Kania – kierownik Działu Ogólnego. Żołnierzom wręczono upominki.
Procedurze pobierania próbek na obecność COVID-19 zostali poddani również studenci innych uczelni wojskowych rozpoczynający naukę po świątecznej przerwie.
Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT
fot. DWOT