Nie ma drugiej tak wyposażonej strzelnicy multimedialnej

5 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Sebastian Jurek
Działająca w Wojskowej Akademii Technicznej strzelnica multimedialna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem studentów. Wyposażona w kamizelki wibracyjne, program strzelań i moduł mieszanej rzeczywistości służy do prowadzenia ćwiczeń praktycznych na kierunkach studiów Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania.

Trenażer laserowy WISŁA to polski, realistyczny laserowy symulator umożliwiający organizowanie szkoleń strzeleckich w sposób bezpieczny i ekonomiczny. Moduł pozwala przeprowadzić treningi w różnych warunkach pogodowych, o różnych porach dnia oraz z wykorzystaniem wszystkich postaw strzeleckich: stojącej, klęczącej i leżącej.


WAT nie jest jedyną polską uczelnią, która posiada trenażer laserowy WISŁA, ale jak potwierdza wykonawca, żaden inny system nie jest tak dobrze wyposażony. „Wdrażaliśmy system również w innych uczelniach. Był on jednak nieporównanie prostszy, w wersji bardziej podstawowej. Nie było wielu modułów, na pewno nie było kamizelek wibracyjnych i programu strzelań. Moduł mieszanej rzeczywistości był przygotowany tylko dla WAT i nigdzie indziej wdrożony nie został. Tego typu obiektu drugiego w Polsce nie ma” ‒ mówi Marcin Karczewski z firmy Millisystem Sp. z o.o., producenta trenażera laserowego WISŁA.


Trenażer jest wykorzystywany również w ramach zajęć inaugurujących program Legia Akademicka, różnego rodzaju zajęć otwartych np. dla zaprzyjaźnionych szkół ponadpodstawowych, czy podczas dnia otwartego WAT.


„Choć z powodu pandemii koronawirusa aktualnie zajęcia nie odbywają się, to po powrocie do normalności ze strzelnicy będą mogli korzystać również studenci innych wydziałów akademickich WAT. Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić na zajęcia chętnych z kół naukowych naszej uczelni. Ta inicjatywa może być dobrą okazją do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą pomiędzy młodymi adeptami nauki” ‒ mówi płk dr hab. Szymon Mitkow, dziekan Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania WAT.


„Ćwiczenia strzeleckie prowadzone są z użyciem replik broni wyposażonych w emiter laserowy z realistycznym odzwierciedleniem odrzutu pocisków. Cele są zarówno statyczne, jak i ruchome. Trenażer zapewnia też możliwość strzelania interaktywnego do napastnika. Podczas ćwiczeń szkolimy określone nawyki i zachowania, także w zakresie strzelań sytuacyjnych uwzględniając zasady B.L.O.S. (Broń, Lufa, Otoczenie, Spust)” ‒ wyjaśnia mgr Małgorzata Dąbrowska-Świder, kierownik Laboratorium Multimedialnego Sytemu Treningu Strzeleckiego, asystent dydaktyczny w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT.


Repliki broni używane do treningów to: broń krótka – imitująca SIG Sauer, Colt i Glock oraz broń długa – imitująca karabinki z rodziny kałasznikowa, karabinek Heckler&Koch HK 416, pistolet maszynowy Heckler&Koch, Bushmaster ACR (zwany w wersji prototypowej Masada) oraz ręczny karabin maszynowy przeznaczony głównie do trenowania postawy leżącej. Kompleksowe wyposażenie laboratorium umożliwia  kształcenie zarówno podchorążych, jak i żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych.


System odwzorowuje autentyczne warunki naturalne oraz sytuacyjne. Nagłośnienie emituje odgłosy pola walki, np. huk wystrzałów, czy odgłos spadających łusek. Moduł odwzorowujący strzelnicę pozwala na jednoczesne korzystanie z trzech stanowisk strzeleckich. Scenariusze organizacji zajęć mogą zatem przyjmować formę rozmaitych zawodów strzeleckich wykorzystując tym samym pracę zespołową oraz wprowadzanie elementów współzawodnictwa.


„Element rywalizacji dodatkowo pozytywnie motywuje każdego studenta do wykazania się jak najlepszymi wynikami w zawodach. Wygrywa ten, kto zdobywa najwięcej punktów i największą liczbę trafień. To on zostaje królem strzelców. Ale co warto zaznaczyć, z wynikiem w postaci obliczonych punktów lub zobrazowania trafień do tarczy  może zapoznać się każdy, kto uczestniczy w zawodach strzeleckich. Podgląd trafień do poszczególnych celów z automatyczną oceną wyników strzelców umożliwia wbudowany w moduł panel kontrolny” ‒ mówi mgr Małgorzata Dąbrowska-Świder.


Ćwiczenia praktyczne uzupełnia cykl wykładów teoretycznych. Uczestnicy zajęć zapoznają się z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi broni i amunicji, jak również z zasadami techniki strzelania i obrony koniecznej, typami pocisków, częściami broni oraz z elementami treningu strzeleckiego.


Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Sebastian Jurek