Apel z okazji rozpoczęcia semestru letniego

16 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Mariusz Maciejewski
Podczas uroczystego apelu 15 marca 2023 r., Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak wręczył żołnierzom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnienia za działania na rzecz Akademii. Przywitał też przybyłych do uczelni żołnierzy.

Uroczysta zbiórka z udziałem władz Uczelni, dziekanów, żołnierzy zawodowych i podchorążych odbyła się na placu apelowym WAT.

 

Na wyższe stopnie wojskowe mianowanych zostało dwóch żołnierzy, jeden na stopień kapitana i jeden na stopień kapitana marynarki. Decyzją Ministra Obrony Narodowej szeregi WAT zasiliło siedmiu żołnierzy – jeden porucznik, czterech podporuczników, jeden w stopniu sierżanta i jeden w stopniu kaprala. Rektor-Komendant WAT wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe awansowanym żołnierzom oraz Kodeksy Honorowe Żołnierza Zawodowego nowo przybyłym do Akademii.

 

Podczas uroczystości uhonorowano podchorążych zaangażowanych w realizację teledysku promującego Wojskową Akademię Techniczną. Autorem tekstu oraz wykonawcą utworu jest sierż. pchor. Jan Zalewski, a w nagranie teledysku zaangażowani byli podchorążowie 5 kompanii. Teledysk został bardzo pozytywnie przyjęty nie tylko w WAT, ale również poza uczelnią i cieszy się dużą popularnością.

 

30 żołnierzom wręczono Wojskową Odznakę Górską 21 Brygady Strzelców Podhalańskich III stopnia. Odznaka nadawana jest za podnoszenie kwalifikacji i umiejętności, m.in. wspinaczki górskiej, ratownictwa wysokogórskiego, kondycji marszowej i umiejętności narciarskich.

 

Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć zmarłych podchorążych – st. kpr. pchor. Magdaleny Staśko, studentki III roku Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa i kpr. pchor. Jakuba Makowskiego, studenta III roku Wydziału Cybernetyki.

 

Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak w swoim przemówieniu zwrócił uwagę podchorążym na najważniejsze sprawy dotyczące ich funkcjonowania w uczelni oraz wywiązywania się ze swoich obowiązków. Przypomniał, że w razie jakichkolwiek problemów, również osobistych, zawsze mogą zwracać się do swoich przełożonych oraz psychologów dostępnych w Wojskowej Akademii Technicznej.  Podziękował również za działania na rzecz Akademii, m.in. za spotkania z uczniami szkół średnich i propagowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych i WAT, za akcje HDK, uczestnictwo w uroczystościach i świętach oraz zaangażowanie w organizację Wojskowych Targów Służby i Pracy, które odbędą się 17-18 marca br. Rektor życzył podchorążym udanego semestru, rozwijania swoich kompetencji oraz pogłębiania umiejętności i wiedzy.

 

Uroczystość zakończyło odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i odprowadzenie sztandaru Wojskowej Akademii Technicznej.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Mariusz Maciejewski