Czujniki podczerwieni – specjalność WAT i VIGO System

Polskie detektory podczerwieni produkowane przez spółkę VIGO System, która posiada laboratoria wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, należą do czołówki detektorów na świecie. Nie mają sobie równych! W przeciwieństwie do konkurencji, są ekonomiczne, a ich użytkowanie jest proste. Do tego nie wymagają chłodzenia kriogenicznego. System stosowany w detektorach został doceniony i właśnie poleciał na Marsa na sześciokołowym Curiosity na potrzeby Curiosity Rover!

Ale to nie jedyne zastosowanie detektorów podczerwieni tworzonych w ramach współpracy WAT-VIGO. Detektory podczerwieni produkowane w laboratorium WAT-VIGO wykorzystywane są z powodzeniem w bezinwazyjnych badaniach krwi, kontroli skażeń przemysłowych, kontroli czystości powietrza i wody, jakości paliw, a nawet w kolejach wysokich prędkości. A to zapewne dopiero początek…


Wojskowa Akademia Techniczna pozyskała środki finansowe na zakup urządzeń, z kolei spółka VIGO, udostępniła laboratorium wyposażone w skomplikowane układy doprowadzenia gazów i chłodzenia. Jak widać współpraca WAT z VIGO procentuje.


Źródło: WAT