"Spokrewnieni Służbą"
Krew

"Spokrewnieni Służbą"

To akcja honorowego krwiodawstwa, inaugurowana corocznie 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas której żołnierze i pracownicy wojska oddają krew ratując tym samym zdrowie i życie m. in. ofiarom wypadków.

Żołnierzy do udziału w kampanii nie trzeba namawiać

Żołnierze Wojska Polskiego oraz studenci uczelni wojskowych i pracownicy cywilni pierwszy raz w akcji „SpoKREWnieni służbą” wzięli udział w 2018 roku. Współorganizowali ją wtedy razem z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2019 roku akcja odbywa się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, a jej organizatorem jest resort obrony oraz jednostki Wojska Polskiego. 
 
Akcja w każdym roku rozpoczyna się 1 marca. Datę tę  wybrano nieprzypadkowo. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. 
 
Żołnierze, studenci uczelni wojskowych oraz pracownicy cywilni wojska w czasie trwania akcji oddają krew w macierzystych jednostkach wojskowych oraz w Regionalnych i Wojskowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
 
W 2019 roku akcja trwała od 1 marca do 31 sierpnia. Zebrane w tym czasie ponad 5173 litry krwi trafiły do potrzebujących i chorych w całej Polsce.