"Spokrewnieni Służbą"
Krew

"Spokrewnieni Służbą"

Od 2018 roku w akcji honorowego krwiodawstwa pod hasłem „SpoKREWnieni Służbą” biorą udział żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego. Zebrana krew trafia do potrzebujących i chorych w całej Polsce.

Żołnierzy do udziału w kampanii nie trzeba namawiać

Żołnierze Wojska Polskiego oraz studenci uczelni wojskowych i pracownicy cywilni pierwszy raz w akcji „SpoKREWnieni służbą” wzięli udział w 2018 roku. Współorganizowali ją wtedy razem z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2019 roku akcja odbywa się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, a jej organizatorem jest resort obrony oraz jednostki Wojska Polskiego. 
 
Akcja w każdym roku rozpoczyna się 1 marca. Datę tę  wybrano nieprzypadkowo. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. 
 
Żołnierze, studenci uczelni wojskowych oraz pracownicy cywilni wojska w czasie trwania akcji oddają krew w macierzystych jednostkach wojskowych oraz w Regionalnych i Wojskowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
 
W 2019 roku akcja trwała od 1 marca do 31 sierpnia. Zebrane w tym czasie ponad 5173 litry krwi trafiły do potrzebujących i chorych w całej Polsce.

W 2020 roku akcja "SpoKREWnieni służbą" rozpoczęła się w marcu.  Ze względu na walkę z pandemią koronawirusa w tym roku ogólnopolska zbiórka krwi ma szczególne znaczenie.  Wojsko Polskie odpowiedziało na apel m.in. Ministerstwa Zdrowia. Przez cały rok 2020 rok, w ramach akcji Spokrewnieni udało zebrać się 12 660 litrów krwi. Ponad 300 żołnierzy oddało osocze na rzecz chorych na koronawirusa.

W 2021 roku w ramach akcji "SpoKREWnieni służbą" żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego oddali 13 787 litrów krwi.

Z kolei w 2022 roku w ramach akcji "SpoKREWnieni służbą" żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego oddali 10 200 litrów krwi.