Specjalności wojskowe

Żołnierza zawodowego zalicza się do określonego korpusu osobowego, grupy osobowej i specjalności wojskowej.
Żołnierz zawodowy może być przeniesiony do innego korpusu osobowego, innej grupy osobowej lub innej specjalności wojskowej przez organ właściwy do wyznaczenia go na stanowisko służbowe, decyzją o wyznaczeniu na stanowisko służbowe.
 • Strzelec wyborowy
  Strzelec wyborowy
  Najlepsi strzelcy, osoby opanowane, o żelaznej psychice i kondycji mają szansę na zdobycie tej elitarnej specjalności. W szkole „duchów”, jak określa się kurs strzelców wyborowych, nauczysz się perfekcyjnego maskowania i obsługi broni, zasad przetrwania we wrogim terenie, skrytego przemieszczania się by odnaleźć cel niewykryty i oddać celny strzał.
 • Kierowca Kołowego Transportera Opancerzonego
  Kierowca Kołowego Transportera Opancerzonego
  Jako kierowca nauczysz się perfekcyjnej jazdy w każdym rodzaju terenu, w każdych warunkach pogodowych. Opanujesz jazdę w nocy z użyciem noktowizora. Będziesz odpowiedzialny za obsługę własnego pojazdu i utrzymywanie go w stałej gotowości do działania. Przy pojeździe zawsze pojawisz się pierwszy, po wykonaniu zadania bojowego lub misji natychmiast tankujesz szykując maszynę na kolejny wyjazd. Twoje zadanie to bezpiecznie przetransportować drużynę piechoty we wskazane miejsce i zabrać wszystkich po realizacji zadania.
 • Grupa rakietowa i artylerii – specjalność ogólna
  Grupa rakietowa i artylerii – specjalność ogólna
  Przeznaczona jest dla oficerów dowodzących pododdziałami artylerii. Skuteczne kierowanie ludźmi obsługującymi technikę bojową, zadającą ciosy na odległości dziesiątek kilometrów wymaga charyzmy, precyzji i dużej wiedzy technicznej, która umożliwi umiejętne wykorzystanie walorów pododdziału.
 • Specjalność Zmechanizowana
  Specjalność Zmechanizowana
  Dowódca pododdziału to lider odpowiadający za przygotowanie swoich żołnierzy do realizacji zadań bojowych. Musi cechować się dużą wiedzą, charyzmą, szybko podejmować decyzje i dbać o swoich żołnierzy. Jego zadanie to wyszkolenie, zgranie zespołu i skuteczne dowodzenie w taki sposób, żeby szybko i bezpiecznie wykonać każde zadanie.
 • Informatyk
  Informatyk

  Żołnierze takich specjalności jak m. in. kryptologia, systemy informatyczne, sieci teleinformatyczne, którzy mają wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do dowodzenia i kierowania zespołami ludzi. 

   

  Posiadają jednocześnie techniczne przygotowanie między innymi w zakresie modelowania danych, bezpieczeństwa informacji, architektury systemów komputerowych, inżynierii oprogramowania, systemów wbudowanych, symulacji komputerowej, projektowania portali internetowych, automatyki, grafiki komputerowej, komunikacji człowiek – komputer, AI oraz baz danych.

   

  Są również ekspertami w dziedzinie kryptologii, statystyki, analizy matematycznej  czy algebry liniowej.

 • Nurek - miner
  Nurek - miner
  Nurkowie i płetwonurkowie przechodzą szkolenie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni. W tej specjalności zdobędziesz wiedzę na ten temat zasad nurkowania, funkcjonowania ludzkiego organizmu, poznasz do perfekcji obsługę i eksploatację sprzętu nurkowego. Nauczysz się prowadzenia działań inżynieryjnych pod wodą. Do Twoich zadań należeć będzie prowadzenie rozpoznania i wykonywanie robót podwodnych w zespole doświadczonych nurków.
 • Dowódca okrętu
  Dowódca okrętu
  To specjalność pokładowa przeznaczona dla oficerów Marynarki Wojennej - ekspertów w dziedzinie taktyki działań na morzu oraz dowodzenia i zarządzania okrętem. Posiadanie tej specjalności umożliwia służbę na każdym okręcie nawodnym wchodzącym w skład naszej floty.
 • Eksploatacja urządzeń hydroakustycznych
  Eksploatacja urządzeń hydroakustycznych
  To specjalność związana z namierzaniem i zwalczaniem okrętów podwodnych. Zostaniesz przygotowany do praktycznej obsługi i eksploatacji okrętowych stacji hydrolokacyjnych oraz bezbłędnego rozpoznawania wykrytych obiektów. Marynarze w tej specjalności służą na okrętach nawodnych i podwodnych, czyli jednostkach bojowych posiadających wyposażenie i środki do działań z zakresu ZOP (Zwalczania Okrętów Podwodnych).
 • Pilot śmigłowca
  Pilot śmigłowca
  W polskiej armii wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych posiadają śmigłowce, począwszy od maszyn transportowych, poprzez wyspecjalizowane maszyny ratownicze, zwalczania okrętów podwodnych czy opancerzone śmigłowce szturmowe. Możesz zostać pilotem jednej z nich, nauczyć się sztuki perfekcyjnego pilotażu i dołączyć do lotniczej elity. Kawaleria powietrzna oraz jednostki śmigłowców bojowych, albo szkolnych czekają.
 • Wysunięty nawigator naprowadzania lotnictwa
  Wysunięty nawigator naprowadzania lotnictwa

  To żołnierz Sił Powietrznych, który służy w składzie pododdziałów lądowych. Jego zadaniem jest precyzyjne naprowadzenie lotnictwa na cele naziemne za pomocą nowoczesnych urządzeń określania i wskazywania pozycji oraz zaawansowanych środków łączności. Poza obsługą specjalistyczną sprzętu i wiedzą z zakresu naprowadzania musi posiąść wszystkie umiejętności żołnierza wojsk lądowych, zasady maskowania i przetrwania w trudnych warunkach.

 • Nawigator statku powietrznego
  Nawigator statku powietrznego
  Specjalność polegająca na bezpiecznym prowadzeniu statku powietrznego po nakazanej trasie. Nawigator ustala pozycję geograficzną samolotu, określa i utrzymuje nawigacyjne parametry lotu (kurs, wysokość, prędkość) przy wykorzystaniu różnych uzupełniających się urządzeń, m.in. nawigacji satelitarnej, bezwładnościowej, wzrokowej i radionawigacyjnej. To specjalność niezbędna do prowadzenia statku powietrznego po nakazanej trasie w wyznaczonym czasie do punktu docelowego. Nawigator potrafi także obsługiwać specjalistyczne wyposażenie śmigłowca, np. urządzenia do wykrywania okrętów podwodnych lub dźwigi do podnoszenia rozbitków. Praca dla osób uważnych, mających zdolność długotrwałej koncentracji i sprawnych fizycznie.
 • Pilot samolotu bojowego naddźwiękowego
  Pilot samolotu bojowego naddźwiękowego
  Piloci w tej specjalności to lotnicza elita. Przez wiele lat uczą się pilotowania oraz prowadzenia zadań bojowych w powietrzu. Opanowują techniki prowadzenia walki powietrznej, wsparcia jednostek lądowych i morskich precyzyjnymi atakami z użyciem kierowanych systemów uzbrojenia, rozpoznania i patrolowania przestrzeni powietrznej. Spędzają rocznie setki godzin za sterami maszyn bojowych oraz w kabinach symulatorów. W Siłach Powietrznych piloci mają do dyspozycji najnowocześniejsze wersje samolotów F-16 oraz MIG-29 i Su-22. Dowiedz się, jak spełnić swoje marzenie!