st. chor. sztab. Piotr SMUGA

Służbę wojskową rozpoczął w 1991 roku. Po ukończeniu Szkoły Chorążych Personelu Technicznego Wojsk Lotniczych w Oleśnicy został skierowany do 49. Pułku Śmigłowców bojowych w Pruszczu Gdańskim na stanowisko technika klucza/operatora PPK śmigłowca Mi-2. Przez następne lata był kolejno technikiem oraz starszym technikiem klucza eksploatacji uzbrojenia śmigłowca Mi-2 oraz Mi-24. W 2003 roku ukończył kurs WLC w Szkole Podoficerskiej w Grafenworth (Niemcy). Jako starszy technik klucza uczestniczył w IV zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irak w składzie Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej. W latach 2006-2007 st. chor. szt. Piotr Smuga był słuchaczem Akademii Podoficerów Starszych w Fort BLISS (USA). W 2009 uczestniczył w misji szkoleniowej NTMI – IRAK. Od 2010 roku pełnił funkcję Pomocnika Dowódcy ds. Podoficerów w 49. Bazie Lotniczej. W tym czasie był dwukrotnie uczestnikiem misji stabilizacyjnej w Afganistanie.

 

W latach 2015-2018 st. chor. szt. Piotr Smuga pełnił służbę na stanowisku Podoficera Specjalisty G7 w Eurokorpusie Strasbourg (Francja). W 2018 roku objął obowiązki na stanowisku Starszego Podoficera Dowództwa w 2. Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W styczniu 2021 roku został wyznaczony na stanowisko Starszego Podoficera Dowództwa w Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwie Komponentu Powietrznego. W latach 2021-2022 pełnił służbę na stanowisku Starszego Podoficera Dowództwa Operacyjnego RSZ.

 

16 stycznia 2023 roku st. chor. szt. Piotr Smuga objął obowiązki na stanowisku Starszego Podoficera Sztabu Generalnego WP.

 

St. chor. szt. Piotr Smuga jest odznaczony srebrnym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, srebrnym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Gwiazdą Iraku (dwukrotnie), Gwiazdą Afganistanu (dwukrotnie), NATO Non Article V Medal, NCO Professional Development (4).

 

St. chor. szt. Piotr Smuga jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jego pasją jest nurkowanie.