,,THREE SWORDS 21”

32 zdjęć w galerii
W Międzynarodowym Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie na Ukrainie trwa międzynarodowe ćwiczenie THREE SWORDS 21, organizowane przez Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę (LITPOLUKRBRIG), z dowództwem w Lublinie.
Rozmowy na temat organizacji manewrów zostały zainaugurowane podczas jednego ze spotkań szefów sztabów Polski i Ukrainy.

W ćwiczeniu bierze udział ponad 1200 żołnierzy z Ukrainy, Polski i Litwy oraz  przedstawiciele Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Polski komponent składa się z żołnierzy 19 Brygady Zmechanizowanej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, trzech grup operacyjnych z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a także Żandarmerii Wojskowej i Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego.

W składzie ćwiczących jednostek są także litewskie i ukraińskie pododdziały afiliowane do LITPOLUKRBRIG oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Ćwiczącą Brygadą dowodzi oficer Sił Zbrojnych RP płk Michał Małyska.

Ćwiczenie THREE SWORDS 21 po raz pierwszy odbywa się na terytorium Ukrainy i ma być organizowane cyklicznie co dwa lata, w ramach programu partnerstwa z Litwą, Polską i Ukrainą. Jego głównym celem jest sprawdzenie i doskonalenie interoperacyjności jednostek afiliowanych dowodzonych przez brygadę.
Podczas ćwiczenia żołnierze realizowali już zadania m.in z zakresu pokonywania przeszkody wodnej, działania w terenie zurbanizowanym oraz szkolenia ogniowego.

Ćwiczenie potrwa do 30 lipca.