Szef Sztabu Generalnego WP na ćwiczeniu Steadfast Defender 21

11 zdjęć w galerii
Generał Rajmund T. Andrzejczak przebywał 1 czerwca w Rumunii, gdzie obserwował sojusznicze ćwiczenie Steadfast Defender 21.
Na poligonie Cincu, gdzie ćwiczyły wojska lądowe, obecni byli również m. in. dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie i Afryce (USAREUR-AF) gen. Christopher Cavoli, dowódca sojuszniczego dowództwa połączonych sił (Allied Joint Forces Command, JFC) w Neapolu adm. Robert Burke i szef obrony Rumunii gen. broni Daniel Petrescu.

Podczas szkolenia sprawdzana była zdolność sojuszniczego zabezpieczenia przemieszczających się wojsk USA w kierunku południowego europejskiego teatru działań.

Steadfast Defender, które odbywa się w Portugalii, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech jest również sprawdzianem planowania i realizacji zadań przez jedno z dwóch dowództw strategicznych NATO - Sojusznicze Dowództwo ds. Operacji (Allied Command Operations – ACO) oraz kraje członkowskie w zakresie wsparcia operacji przerzutu sił z USA.

Ćwiczenie potwierdza wyszkolenie wojsk NATO i gotowość do reagowania na każde zagrożenie z dowolnego kierunku.

W Steadfast Defender 21 zaangażowani są sojusznicy wielu państw członkowskich, w tym również Polska, wspólnie realizując zdolność do przemieszczania się w całej Europie.

Ćwiczenie planowane było z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, a obecnie prowadzone działania potwierdzają transparentność działań Sojuszu oraz determinację krajów członkowskich w obszarze podnoszenia zdolności defensywnych.

Generał Andrzejczak rozmawiał z żołnierzami PKW, służącymi w składzie wielonarodowego batalionu NATO, stacjonującego w Rumunii w ramach dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) na południowowschodniej flance Sojuszu.

Szef Sztabu Generalnego, w czasie Joint Allied Power Demonstration Day, w ramach Steadfast Defender 21 spotkał się również z najwyższymi dowódcami NATO.