Święto Narodowe Trzeciego Maja

24 zdjęć w galerii
W 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja.
Pierwsza w Polsce ustawa zasadnicza regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Centralne obchody Święta Narodowego 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęły się od złożenia meldunku Zwierzchnikowi SZRP, Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie przez generała Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP.

„Zamek Królewski w Warszawie to świadek i miejsce uchwalenia Konstytucji 3 maja; to świadek całej naszej historii i odrodzenia Rzeczypospolitej; to świadek niezłomności, żywotności, i nieustępliwości polskiego narodu; to symbol naszej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

W swoim wystąpieniu nawiązał do obecnej sytuacji, szczególnie do wojny w Ukrainie oraz pomocy, jakiej udzielają nasi rodacy potrzebującym sąsiadom.

„(…) Chcę wam moi kochani, najdrożsi Polacy podziękować za coś, co jest żywym zaręczeniem obojga narodów. Za to, coście w ostatnim czasie uczynili" – powiedział. "Coście uczynili nie wzywani przez żadnych polityków, przez żadnych duchownych, przez nikogo, uczynili wzywani tylko i wyłącznie przez własne serca, własne poczucie odpowiedzialności i przez własną niezwykłą mądrość, mądrość narodu" – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował również dowództwu Wojska Polskiego oraz żołnierzom:

„Dziękuję wszystkim polskim żołnierzom, wszystkim tym, którzy w ostatnim czasie ofiarnie służą Rzeczypospolitej poświęcając swój czas, swoje zdrowie. Dziękuję ich rodzinom, dziękuję za tę służbę dla Polski z całego serca” – mówił Andrzej Duda.

Podziękował też funkcjonariuszom służb mundurowych oraz harcerzom, wolontariuszom i personelowi medycznemu, a także wszystkim, którzy w ostatnim czasie poświęcają siebie i swój czas służeniu drugiemu człowiekowi.

***
Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, spisaną ustawą zasadniczą na świecie.
29 kwietnia 1919 r. Sejm Ustawodawczy uznał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja za święto narodowe odrodzonego państwa.
„Dzień trzeci maja, jako rocznicę Konstytucji 1791 r. ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej jako uroczyste święto po wieczne czasy” – napisano w jednomyślnie przyjętej ustawie, oficjalnie wprowadzającej pierwsze w polskiej historii święto narodowe.
Losy obchodów tego święta były bardzo zawiłe, tak jak trudna i skomplikowana była historia naszego kraju.
Dopiero 28 kwietnia 1990 r. weszła w życie uchwalona przez Sejm RP ustawa, na mocy której oficjalnie przywrócono, zwalczane przez niemal cały okres PRL, święto upamiętniające pierwszą polską konstytucję.