Narodowe Święto Niepodległości

41 zdjęć w galerii
Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.
W tym dniu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Uczestniczył w nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz parlamentarzyści, członkowie władz państwowych i wojskowych, weterani, kombatanci, żołnierze rezerwy oraz harcerze.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Prezydentowi RP przez szefa Sztabu Generalnego WP generała Rajmunda T. Andrzejczaka.

Następnie prezydent dokonał przeglądu pododdziałów, na maszt podniesiono proporzec prezydenta oraz flagę państwową, po czym odegrano i odśpiewano hymn państwowy.

Podczas uroczystości odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci. Przywołano w nim nazwy organizacji i nazwiska osób – bohaterów walk o niepodległość Ojczyzny, którzy swoimi czynami zapisali się na zawsze w historii Polski, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz tych, którzy w kolejnych latach przyczynili się do utrzymania i zachowania wolnej Polski.

Na zakończenie apelu pluton salutowy oddał 21 salw armatnich, po czym nastąpiła uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Po zmianie posterunku honorowego głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

"Wolność zawdzięczamy sobie sami. To był zbieg wydarzeń i okoliczności historycznych, niektórzy mówią – cud. Ale to było także męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę, że odzyskamy niepodległość – mówił prezydent Andrzej Duda.

"Przyszedł taki czas, że dzisiaj patriotyzmem jest nie tylko, jak mówiliśmy przez lata, praca dla Ojczyzny, pamięć historyczna, wizja tego, jaka Polska powinna być w przyszłości, jej rozwijanie, myślenie o jej sprawach, budowanie jej siły, czczenie bohaterów" – podkreślił prezydent, dodając, że przyszedł też czas, że trzeba bronić Ojczyzny.

"Na szczęście nie trzeba jej bronić z bronią w ręku" – zaznaczył. "Ale trzeba bardziej, niż dawniej strzec jej granic. Trzeba to robić z poświęceniem, z nieprzespanymi nocami, w chłodzie, w trudzie, w bardzo niewdzięcznej sytuacji, do jakiej zmusiły nas hybrydowe działania reżimu białoruskiego przeciwko Polsce i przeciwko Unii Europejskiej – powiedział Prezydent RP.

"Dziękuję Wam, że jesteście, dziękuję Wam funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze, policjanci" – mówił.

"Podszedł dziś do mnie, w czasie wręczenia nominacji generalskich w Wojsku Polskim i Straży Granicznej oraz odznaczeń państwowych szef Sztabu Generalnego, Pan generał Rajmund Andrzejczak i powiedział do mnie: "Panie Prezydencie, byłem wczoraj wśród naszych żołnierzy na granicy i powiedziałem im: słuchajcie, bądźcie pewni, że jutro o godzinie dwunastej nasze myśli i serca będą z Wami" - poinformował podczas wystąpienia prezydent Duda.

"Tak, nasze myśli i serca były, są i będą z Wami. Żołnierze służący Rzeczypospolitej, służący na straży bezpieczeństwa naszego i naszej Ojczyzny. Jesteśmy z Wami i jesteśmy zawsze za Wami. W głębokim szacunku dla Was i dla Waszej służby, dla Waszych najbliższych i ich poświęcenia, dla polskiego munduru, który z dumą nosicie, a który znaczy tamten długi czas walki o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę" - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Po swoim wystąpieniu prezydent, wraz z premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu, złożył na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec od Narodu.

Uroczystości przed GNŻ zakończyła defilada pododdziałów oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Następnie odbyła się ceremonia złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się obok siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa.

***
Przed południem w Pałacu Belwederskim odbyła się uroczystość, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego oraz Straży Granicznej. W ceremonii uczestniczyli najwyżsi dowódcy wojskowi z szefem Sztabu Generalnego WP generałem Rajmundem T. Andrzejczakiem na czele.
O godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została msza święta za Ojczyznę.

***

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się Capstrzyk Niepodległości. Uroczystość, w której uczestniczył gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, zainaugurowała centralne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Zdjęcia; kpr. Łukasz Kermel/SGWP