Debata o bezpieczeństwie

20 zdjęć w galerii
My Neighbour’s Problem Today – Mine Tomorrow, pod takim hasłem rozpoczęła się 3 września br. konferencja organizowana przez Europejską Fundację Lennarta Meri i Międzynarodowe Centrum Obrony i Bezpieczeństwa (ICDS) w Tallinie.
Tytuł konferencji zainspirowany został powiedzeniem poety Horacego – Nam tua res agitur, paries cum proximus ardet.

W forum ekspertów, wybitnych polityków, analityków, przedstawicieli sił zbrojnych, środowisk akademickich z całego świata, udział wziął generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Uczestniczyli w nim również m.in. prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i premier Kaja Kallas, prezydent Łotwy Egils Levits, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas oraz wielu ministrów spraw zagranicznych i wysokich urzędników państwowych oraz ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa.

Konferencja w Tallinie poświęcona była aktualnej sytuacji w regionie, m.in. roli Rosji i Białorusi, a także uwarunkowaniom bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

Podczas paneli dyskusyjnych omówiono kwestie bezpieczeństwa globalnego w dynamicznie zmieniającej się sytuacji na arenie międzynarodowej.

Spotkanie poprzedzające konferencję, organizowane przez fundację Lennarta Meri i Centre for European Policy Analysis (CEPA), prowadził gen. rez. Ben Hodges.

W trakcie dyskusji generał Andrzejczak wskazał na kluczową rolę Polski na wschodniej flance NATO, przedstawił najważniejsze problemy strategiczne w regionie i zaprezentował zależności pomiędzy kryzysem w Afganistanie, presją migracyjną z Białorusi i ćwiczeniami Zapad 21.

W drugim dniu obrad szef Sztabu Generalnego WP wziął udział w panelu dyskusyjnym: Unus pro Omnibus, Omnes pro Uno. NATO: One for All, All for One.
Wraz z generałem Andrzejczakiem w debacie brali udział m.in. Baiba Braže, asystentka sekretarza generalnego NATO ds. dyplomacji publicznej, Philippe Errera, dyrektor generalny ds. politycznych i bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji oraz JJ Green, korespondent ds. bezpieczeństwa narodowego w radiu Washington`s Top News WTOP.

Moderatorem dyskusji na temat adaptacji NATO do współczesnych zagrożeń była Jana Puglierin, szefowa Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych.

Polskie spojrzenie na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa, utrzymanie spójności Sojuszu oraz zagrożenia dla wschodniej flanki NATO z perspektywy Warszawy i Tallina to tematy poruszone podczas wspólnej debaty.

***
W czasie pobytu w Tallinie szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z sekretarzem generalnym w Ministerstwie Obrony Estonii Kusti Salmem oraz szefem obrony gen. broni Martinem Heremem. Rozmowy dotyczyły roli Estonii i Polski w budowaniu struktury bezpieczeństwa w regionie, zagrożeń hybrydowych i cybernetycznych, a także wspólnych wyzwań w kontekście inspirowanej migracji oraz ćwiczenia Zapad 21.