Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego

20 zdjęć w galerii
W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polacy w całym kraju uczcili pamięć o jego bohaterskich uczestnikach.
Podczas uroczystości o godzinie "W" przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP złożył hołd Powstańcom, którzy przez 63 dni prowadzili heroiczną walkę z niemieckim okupantem o naszą wolność i niepodległość.

Przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej oddano salwy honorowe oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

***
W przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na pl. Krasińskich w Warszawie, podczas państwowych uroczystości generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP oddał hołd poległym w walce o wolną Ojczyznę.

Przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego odprawiona została polowa msza św. w intencji poległych Powstańców, Ich dowódców oraz ludności cywilnej Warszawy.

Odbył się także uroczysty Apel Poległych, a przy pomniku złożono kwiaty. W imieniu resortu obrony narodowej wieniec złożył minister Mariusz Błaszczak w towarzystwie kierownictwa MON i kadry dowódczej Wojska Polskiego z szefem Sztabu Generalnego WP na czele.

***
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie spalili i zburzyli.