Promocje oficerskie w uczelniach wojskowych

8 zdjęć w galerii
W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie odbyły się 5 grudnia br. uroczyste promocje na pierwszy stopień oficerski absolwentów tych uczelni.
Aktu promowania we wrocławskiej AWL dokonali: zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. dr Dariusz Pluta i Inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Owczarek.

"Proszę, abyście zapamiętali dokładnie słowa ślubowania oficerskiego, mówiące o tym, że „dobro Rzeczypospolitej Polskiej jest naszym prawem najwyższym”. Pamiętajcie, że zasadniczym celem służby, którą pełnimy jest stanie na straży bezpieczeństwa naszego Państwa. (...) Nie jesteśmy tutaj dla własnego komfortu. Jesteśmy po to, aby wspomagać naszych obywateli, naszych bliskich i jeśli zajdzie taka potrzeba, również naszych sojuszników. Świadomość tego powinna tkwić głęboko w umyśle każdego oficera Wojska Polskiego" - powiedział w swoim przemówieniu Rektor-Komendant gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

W liście do nowo promowanych oficerów szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak napisał m.in:
"Mówi się, że o skuteczności sił zbrojnych decydują dziś zaawansowane technologie. Jednak trzeba pamiętać, że we współczesnym, złożonym i dynamicznym środowisku bezpieczeństwa wciąż najważniejszy pozostaje człowiek. (…) Jestem przekonany, że nabyta w Akademii Wojsk Lądowych wiedza, umiejętność nowoczesnego i kreatywnego myślenia oraz gotowość do służby pozwolą Wam wykonywać zadania na najwyższym poziomie".

Podczas uroczystości nowo mianowani oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie.

Dwóch najlepszych absolwentów: ppor. Przemysław Staśkiewicz i ppor. Andrzej Banik, którzy ukończyli sześcio- i trzymiesięczne Studium Oficerskie z pierwszymi lokatami, zostało wyróżnionych przez Rektora-Komendanta pierścieniami pamiątkowymi Akademii.
***
Na pierwszy stopień oficerski w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie promowanych zostało 121 słuchaczy: 63 ukończyło 5-letnie magisterskie studia w LAW, 2 w WAT, 42 kurs oficerski dla podoficerów w Szkole Orląt zaś 14 kurs w AMW w Gdyni.

W swoim wystąpieniu Rektor - Komendant LAW gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur powiedział do nowo promowanych:
„Dzisiejszą promocję zapamiętacie do końca życia. To, że tutaj jesteście to wyłącznie Wasza zasługa, droga, która Was doprowadziła do oficerskich gwiazdek z pewnością nie była łatwa. Do dęblińskiej Szkoły Orląt nie jest łatwo się dostać i nie jest łatwo ją skończyć. Promocja to podsumowanie lat spędzonych na wytężonej nauce wyczerpujących treningach i pewnie nie raz mieliście momenty kryzysu i zwątpienia. Dzisiejsza uroczystość dowodzi, że był to trafny wybór. Bądźcie dumni, że służycie Polsce i obywatelom”.

Aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonał gen. broni pil. Jan Śliwka – I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jako pierwszy oficerskie szlify otrzymał prymus ppor. Michał Uliczka, absolwent Wydziału Lotnictwa. Za uzyskanie pierwszej lokaty (średnia 4,75) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił go honorową bronią białą.
Drugą lokatę tegorocznej promocji (średnia 4,64) uzyskała ppor. Aleksandra Włodarczyk, absolwentka Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, za co otrzymała kordzik honorowy Sił Zbrojnych RP od Ministra Obrony Narodowej.
Z kolei ppor. Damian Bartniak, absolwent Wydziału Lotnictwa, za uzyskanie trzeciej lokaty (średnia 4,55) otrzymał nagrodę od Rektora-Komendanta LAW.
***
W przeddzień promocji w obydwu uczelniach odbyły się uroczystości wręczenia patentów oficerskich, dyplomów oraz świadectw. Patenty oficerskie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – zwierzchnika Sił Zbrojnych RP - absolwentom akademii wręczyli: we Wrocławiu Rektor-Komendant AWL gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, w Dęblinie - Rektor-Komendant LAW gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur oraz Rektor-Komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.