None

Nominacja generalska dla zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP

8 zdjęć w galerii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda mianował generała dywizji Krzysztofa Króla, zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP, na stopień generała broni.
Na stopień generała brygady mianowany został pułkownik Jarosław Stocki – szef Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Inspektoratu Rodzaju Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.

Akty mianowania, w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej i generała Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP, prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek podczas uroczystości w 4. Pułku Chemicznym w Brodnicy.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP poinformował, że gen. broni Krzysztof Król jest polskim kandydatem do objęcia w tym roku stanowiska szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC) w Brunssum, „jednego z najważniejszych dowództw NATO-wskich jakie są, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu, za siły szybkiego reagowania w GTF oraz za siły wysuniętej obecności, dowództwa odpowiedzialnego również za operację w Afganistanie".

Jak zaznaczył, doświadczenie generała Króla, m.in. współpracy z żołnierzami państw sojuszniczych go premiuje.

"Gratuluję tej nominacji i nie mam żadnej wątpliwości, że pan generał sprosta temu ważnemu zadaniu" - powiedział prezydent.


***

Generał broni Krzysztof Król jest zastępcą szefa SG WP od sierpnia 2018 roku. Wcześniej, od 2016 do 2018 roku dowodził Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim w Szczecinie, a w latach 2012-2016 Brygadą Wsparcia Dowodzenia tego korpusu.

Służył w Dowództwie Wojsk Lądowych, Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu i Kwaterze NATO Sił Połączonych Centrum w Heidelbergu. Uczestniczył w misjach w Iraku (2005 r.) oraz w latach 90. XX wieku w Libanie.

Stopień generała dywizji otrzymał w 2018 roku, a generała brygady - w roku 2016.