None

Dowódca JFC Brunssum gościem szefa Sztabu Generalnego WP

23 zdjęć w galerii
W Sztabie Generalnym WP odbyło się spotkanie szefa Sztabu Generalnego WP generała Rajmunda T. Andrzejczaka i dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum (Allied Joint Force Command - JFC) generała Jörga Vollmera.
Podczas rozmów sztabowych generałowie omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie oraz zaangażowanie sił i środków NATO na wschodniej flance Sojuszu, w tym Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie oraz Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.

Jednym z głównych zadań natowskiego dowództwa w Brunssum jest dowodzenie misją Resolute Support w Afganistanie, siłami szybkiego reagowania (VJTF) oraz wzmocnionej wysuniętej obecności sojuszu (eFP) na wschodniej flance NATO.

W czasie rozmów sztabowych omówiono także zaangażowanie Wojska Polskiego w ramach inicjatyw NATO - wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP – ang. enhanced Forward Presence) oraz dopasowanej Wysuniętej Obecności (tFP ang. tailored Forward Presence).

"Rozmawialiśmy na temat natowskich planów operacyjnych, rozwoju współpracy" – powiedział szef Sztabu Generalnego WP. Wyraził radość, że gen. Vollmer, stojący na czele Joint Forces Command (JFC), które odpowiada za prowadzenie operacji, z pierwszą wizytą przyjechał do Warszawy, skąd uda się do krajów bałtyckich.

Generał Andrzejczak dodał, że "Polska jest postrzegana jako kraj niezwykle ważny, strategiczny partner w regionie" i chciałaby wypełniać tę rolę jak najlepiej, aby jak najefektywniej budować system świadomości operacyjnej.
 
„Widzimy jak Polska zaangażowała się w budowanie MNC NE w Szczecinie. W jak krótkim czasie Polska zbudowała także MND NE w Elblągu i zasila grupę bojową w ramach eFP na Łotwie. Jest także gospodarzem dla grupy bojowej, w której Stany Zjednoczone są państwem ramowym” – powiedział generał Vollmer.

„Widać to duże zaangażowanie. "Polska jest kamieniem węgielnym w obronie północno-wschodniej Europy. To przyjemność i zaszczyt być tu i pracować z naszymi polskimi przyjaciółmi jako zespół, którego zadaniem jest zapewnienie przez NATO odstraszania i bezpieczeństwa w tym regionie" –  dodał dowódca JFC.

„Cieszę się, że mogłem  tu być, aby oddać szacunek i potraktować moją podróż jako punkt startowy. Niekoniecznie, aby rozpocząć coś nowego, ale żeby kontynuować to, co zostało zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat" –  podkreślił generał Vollmer.

W spotkaniu w Sztabie Generalnym uczestniczył także dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski oraz szefowie zarządów SG WP.