Szefowie sztabów Polski i Litwy na poligonie w Bemowie Piskim

20 zdjęć w galerii
Bliskie relacje wojskowe Polski i Litwy to dowód silnej współpracy regionalnej oraz współdziałania w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) na wschodniej flance NATO.
W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyło się 5 marca spotkanie szefów sztabów Polski i Litwy – generałów Rajmunda T. Andrzejczaka i Valdemarasa Rupšysa.

W ubiegłym tygodniu (26 lutego) szef SG WP przebywał w dowództwie litewskiej Brygady „Żelazny Wilk”.

Robocze spotkania szefów sztabów to wypełnianie treścią podpisanej w Wilnie noty o afiliowaniu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i litewskiej brygady zmechanizowanej "Żelazny Wilk" do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND NE) w Elblągu.

Podczas pobytu na poligonie w Bemowie Piskim szefowie sztabów spotkali się z dowódcą MND NE gen. dyw. Krzysztofem Motackim i dowódcą 15. Brygady Zmechanizowanej płk. Bogdanem Rycerskim.

Dowódca 15.BZ przedstawił strukturę jednostki, plany szkoleniowe oraz zadania do realizacji na bieżący rok. Rozmowy dotyczyły także wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych oraz planów ćwiczeń dwustronnych.

Generałowie Rajmund Andrzejczak i Valdemaras Rupšys spotkali się także z amerykańskim dowódcą wielonarodowej batalionowej grupy bojowej (eFP) NATO, która na co dzień współdziała  z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja.

Tematem rozmowy były zagadnienia związane z realizacją zadań w środowisku międzynarodowym oraz udział w ćwiczeniach wojskowych. Wspólne aktywności stwarzają bowiem możliwości skutecznego wykorzystania potencjału bojowego, dostosowania procedur, wzmocnienia efektywności działań i zacieśnienia wzajemnych relacji pomiędzy MND-NE oraz grupą bojową eFP, 15. Brygadą Zmechanizowaną z Giżycka i litewską brygadą Żelazny Wlk.