Wzmacniamy polsko-litewską współpracę wojskową

8 zdjęć w galerii
Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund T. Andrzejczak przebywał z wizytą na Litwie.
Zacieśnienie dwustronnej współpracy wojskowej, wspólne planowanie działań i szkoleń oraz współdziałanie w gronie państw regionu to najważniejsze tematy rozmów w Wilnie.

Polska delegacja, której przewodniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczęła wizytę od złożenia wieńca przed Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Starej Rossie.

Ministrowie obrony Polski i Litwy Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis po inauguracyjnym posiedzeniu litewsko-polskiej Rady Ministrów Obrony podpisali wspólny komunikat dotyczący zacieśnienia współpracy dwustronnej.

Szefowie sztabów - generał Rajmund Andrzejczak i jego litewski odpowiednik generał broni Valdemaras Rupšys podpisali notę o afiliowaniu polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej i litewskiej brygady zmechanizowanej "Żelazny Wilk" (Gelezinis Vilkas) do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND NE) z siedzibą w Elblągu.

Podczas spotkania generałowie ocenili dotychczasową współprace wojskową oraz omówili obszary jej rozszerzenia i wzmocnienia.

Dyskusja dotyczyła również planów wspólnych ćwiczeń 15. Brygady Zmechanizowanej i litewskiej brygady zmechanizowanej "Żelazny Wilk" z dowództwem MND NE, które koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO na wschodniej flance, rozlokowanych w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP).

Podczas pobytu na Litwie, szef Sztabu Generalnego WP uczestniczył również w spotkaniu polskiej delegacji z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.