None

W Sztabie Generalnym WP o polsko-chorwackiej współpracy wojskowej

12 zdjęć w galerii
Przebywający w Polsce szef Sztabu Sił Zbrojnych Chorwacji generał Mirko Šundov spotkał się z szefem Sztabu Generalnego WP generałem Rajmundem Andrzejczakiem.
Dzisiejsze rozmowy w Sztabie Generalnym WP to kontynuacja dobrych polsko-chorwackich relacji wojskowych.

W październiku br. generał Rajmund Andrzejczak złożył oficjalną wizytę w Republice Chorwacji, gdzie spotkał się z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović, wicepremierem, ministrem obrony Damirem Krsticevicem oraz szefem Sztabu Sił Zbrojnych Chorwacji.

Obaj szefowie sztabów zdecydowali wówczas o kontynuacji i wzmocnieniu dwustronnej współpracy wojskowej.

Tematyka rozmów, które odbyły się 20 grudnia w Warszawie, dotyczyła wspólnego zaangażowania wojsk Polski i Chorwacji w proces wzmacniania potencjału odstraszania na wschodniej flance NATO poprzez inicjatywę wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) na północy oraz dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) na południu Europy.

W trakcie spotkania szefowie sztabów rozmawiali także o zadaniach chorwackich żołnierzy, służących na terytorium Polski, w ramach eFP, w zespole bojowym dowodzonym przez wojska USA.

Rozmowy dotyczyły również współpracy uczelni wojskowych, w tym propozycji wymiany kadetów i wykładowców oraz kontynuacji współpracy szkoleniowej wojsk polskich i chorwackich.

Dwustronne rozmowy sztabowe poświęcone były także zagadnieniom współpracy w ramach NATO i UE.

Szefowie sztabów omówili również aktualną sytuację bezpieczeństwa w Europie i na świecie.

***

W czwartek, 19 grudnia, generał Šundov przebywał w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Szefowi Sztabu Sił Zbrojnych Chorwacji towarzyszył zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Krzysztof Król.

Generał Mirko Šundov odwiedził chorwackich żołnierzy służących w ramach eFP w Batalionowej Grupie Bojowej NATO.

Dowódca pododdziału chorwackiego mjr Marisan Zukina zapoznał chorwackiego szefa sztabu z zadaniami oraz sposobem działania chorwackich żołnierzy na obiektach szkoleniowych poligonu w Orzyszu.

Podczas wizyty generał Šundov spotkał się także z dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej NATO ppłk Markiem O’Neillem, dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztofem Radomskim oraz płk. Bogdanem Rycerskim, dowódcą 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, z którą współpracuje Batalionowa Grupa Bojowa.