None

Generał Andrzejczak na Halifax International Security Forum w Kanadzie

12 zdjęć w galerii
Budowanie demokracji, kreowanie możliwości, promowanie pokoju - pod takim hasłem rozpoczęło się 22 listopada br. trzydniowe XI Halifax International Security Forum, w którym uczestniczył szef Sztabu Generalnego WP.
Międzynarodowe forum bezpieczeństwa, odbywające się co roku w Halifaxie to jedna z najważniejszych i najbardziej opiniotwórczych konferencji na świecie, dotyczących globalnego bezpieczeństwa.
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 300 ekspertów w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa, naukowców i liderów z całego świata.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali minister obrony Kanady Harjit Sajjan i przewodniczący forum Peter Van Praagh.

W drugim dniu obrad generał Rajmund T. Andrzejczak wziął udział w dyskusji podczas sesji na temat uczestnictwa w sojuszach i ich znaczenia dla bezpieczeństwa.

„Naszą strategią jest budowanie potencjału narodowego, bycie wiarygodnym i aktywizowanie innych krajów NATO” – mówił podczas sesji generał Andrzejczak.

Szef Sztabu Generalnego WP zaznaczył, że bezpieczeństwo, jako wartość nadrzędna, wymaga inwestycji i nakładów.

„Polska jest przykładem odpowiedzialnego inwestowania w rozwój zdolności wydając 2% PKB na obronność” – podkreślił generał Andrzejczak.

Mówiąc o sojuszach generał zauważył, że ich efektywność zależy od zaangażowania w rozwój przede wszystkim zdolności narodowych.

Podczas dyskusji na temat różnego postrzegania zagrożeń rozmawiano także o polskiej perspektywie postawy Federacji Rosyjskiej wobec sąsiadów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Generał Andrzejczak mówił m.in. o wyzwaniach, przed którymi stoją państwa NATO i kraje partnerskie na wschodniej flance Sojuszu.


***

Podczas pobytu w Halifaxie szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z Sekretarzem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Richardem Spencerem. Głównym tematem rozmowy była rola sił morskich w polsko-amerykańskich relacjach wojskowych.

Generał Andrzejczak spotkał się z także z szefem Obrony Sił Zbrojnych Kanady gen. Jonathanem Vancem. Dyskusja dotyczyła m.in. oceny bezpieczeństwa międzynarodowego, zarówno w obszarze Azji i Pacyfiku, jak i Europy Środkowo-Wschodniej.

***
W trakcie spotkania ze studentami Narodowych Studiów Bezpieczeństwa w Toronto szef Sztabu Generalnego WP mówił o globalnych i regionalnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa z polskiej perspektywy, o zmianach demograficznych, nowych technologiach, a także o strategicznym przywództwie.

W towarzystwie miejscowej Polonii i władz miasta generał Andrzejczak złożył wieniec na polskim cmentarzu wojskowym w Niagara-on-the-Lake, gdzie pochowanych jest 26 żołnierzy Błękitnej Armii gen. Hallera.