Najwyższy stopień generalski dla szefa Sztabu Generalnego WP

12 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Łukasz KERMEL
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka na najwyższy stopień generalski.
Awanse na kolejne stopnie generalskie otrzymało też 4 generałów (1 generał broni i 3 generałów brygady). Na pierwszy stopień generalski, generała brygady awanse odebrało 4 pułkowników.

Uroczystość wręczenia aktów mianowania odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

- Zdaję sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważny jest to moment, kiedy otrzymuje się awans generalski (…). To jest wielka chwila zapewne dla każdego żołnierza, ale bardzo mocno chcę podkreślić, że to także wielka chwila dla Rzeczypospolitej, kiedy szeregi jej armii są zasilane przez kolejnych ludzi biorących z odwagą odpowiedzialność za Wojsko Polskie – powiedział prezydent po wręczeniu nominacji.

- To jest też wielka odpowiedzialność dla tych, którzy tego wyboru dokonują – podkreślił Andrzej Duda.

Odnosząc się do momentu wręczenia awansów - dzień po rocznicy odzyskania niepodległości - prezydent powiedział, że chciałby, aby nowo awansowani generałowie wzorowali się na tamtych polskich dowódcach, którzy w czasie trudnym – odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości - nieśli na swoich barkach odpowiedzialność za Rzeczpospolitą.

- To byli ludzie, którzy w bardzo trudnych czasach potrafili się wznieść na wyżyny umiejętności dowodzenia i zarządzania żołnierzami, planowania taktycznego, i mieli na tyle odwagi, że zdołaliśmy pokonać wydawało się niezwyciężonego przeciwnika - mówił prezydent podczas uroczystości.

- Przed nami są wielkie zadania. Od kilku lat realizujemy modernizację polskich sił zbrojnych. Chcemy, aby żołnierz polski był wyposażony w najlepszy sprzęt, który pozwoli mu w sposób odpowiedni bronić granic Rzeczypospolitej, w przypadku gdyby ktokolwiek chciał podnieść rękę na bezpieczeństwo Polaków i naszego kraju, ale także, by mógł służyć bezpiecznie - podkreślił prezydent.

- Gratuluję tych awansów Panom, ale gratuluję także naszemu krajowi – dodał prezydent Andrzej Duda, który złożył również podziękowania rodzinom nowo awansowanych generałów.

***

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wręczył 12 listopada 2019 roku awanse generalskie.

Na stopień generała mianowani zostali:

• generał broni Rajmund Andrzejczak – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
• generał broni Jarosław Mika – Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Na stopień generała dywizji mianowani zostali:
• generał brygady Robert Głąb – Dowódca Garnizonu Warszawa
• generał brygady Jacek Pszczoła – Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego RSZ
• generał brygady Dariusz Ryczkowski – Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Na stopień generała brygady mianowani zostali:
• pułkownik Sławomir Dudczak – Dowódca 12.Brygady Zmechanizowanej
• pułkownik Dariusz Krzywdziński – Dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej
• pułkownik Wojciech Ozga – Szef Pionu Operacyjnego ds. NATO – Zastępca Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE z siedzibą w Brukseli
• pułkownik Artur Pikoń – Dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
 
Autor zdjęć: st. szer. Łukasz KERMEL / SGWP