None

Generał Andrzejczak na Naradzie Ambasadorów RP

10 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Łukasz Kermel
Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund T. Andrzejczak spotkał się w piątek z szefami polskich placówek dyplomatycznych, którzy uczestniczyli w Naradzie Ambasadorów RP.
Organizowane przez MSZ coroczne spotkanie miało na celu omówienie kierunków polskiej polityki zagranicznej oraz stanu realizacji zadań przez polskie placówki dyplomatyczne.

Podczas narady omówiono także sytuację bezpieczeństwa na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów potencjalnie zagrożonych konfliktami lokalnymi.

W ostatnim dniu spotkania odbył się panel poświęcony sytuacji w Afganistanie oraz uwarunkowaniom bezpieczeństwa w regionie Azji Południowej.

Szef Sztabu Generalnego WP, który był dowódcą PKW w tym kraju, mówił również o zadaniach polskich żołnierzy, służących obecnie w misji doradczo-szkoleniowej Resolute Support.

Głównym celem działalności naszego kontyngentu jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.

Misja nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie biorą bezpośredniego udziału w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Struktura misji umożliwia prowadzenie działalności doradczej od szczebla ministerialnego do dowództwa korpusu włącznie.

Podczas dyskusji omówiono również sytuację w regionie Azji Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań geopolitycznych.

Tegoroczna Narada Ambasadorów odbyła się w dniach 3-6 września w Warszawie.
Przedstawiciele polskiej dyplomacji spotkali się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
***

PKW RSM AFGANISTAN prowadzi działalność doradczo-szkoleniową, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. Misja nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie biorą bezpośredniego udziału w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Sojusz Północnoatlantycki dopuszcza prowadzenie działań
bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych. Struktura misji umożliwia prowadzenie działalności doradczej od szczebla ministerialnego do dowództwa korpusu włącznie.
Polski Kontyngent Wojskowy operacyjnie podporządkowany jest dowództwu w misji RESOLUTE SUPPORT, pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Obecnie X zmianą PKW Afganistan RSM dowodzi płk Robert Matysek. PKW Afganistan RSM liczy do 350 żołnierzy.